Najdete nás na Facebooku

Podporují nás:

Akce občanského sdružení

Pietní setkání v Petschkově paláci 6.května 2013

Známý zpěvák a filmový herec Karel Hašler byl umučen v roce 1941 v nacistickém koncentračním táboře Mauthausen. Jeho písničkami, z nichž některé už dávno zlidověly (Ta naše písnička česká a jiné), v podání souboru Dětská opera, začal v pondělí 6. května 2013 pietní akt v bývalém Petschkově paláci, kde za nacistické okupace sídlilo v Praze gestapo.
Pietní akt, který se koná tradičně při příležitosti blížícího se výročí konce 2. světové války na našem území a vzpomenutí umučených a zavražděných vlastenců v letech 1939 – 1945, uspořádalo občanské sdružení Publicum commodum ve spolupráci s obvodním výborem Českého svazu bojovníků za svobodu Praha 1, který byl zastoupen předsedou plk. Rudolfem Roubíčkem.

Rudolf Roubíček jako sedmnáctiletý prošel řadou nacistických koncentračních táborů a přežil i pochod smrti na konci války. Své vzpomínky shrnul v knize Přežít tohle peklo stůj co stůj!!!, kterou vydalo Publicum Commodum v roce 2011 a kterou můžete zdarma získat, napíšete-li na adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Za ÚV ČSBS byl přítomen člen předsednictva plk. Emil Kulfánek, který je současně vedoucím památníku II. odboje – Petschkárna. Předsedkyně občanského sdružení a zastupitelka Městské části Prahy 1 Jaroslava Janderová zdůraznila, že před sedmdesáti čtyřmi lety, patnáctého března roku 1939, začala německá okupace a nastalo šest let temna, hrůzy a útlaku. Neměli bychom na tuto dobu nikdy zapomenout, a nepřipustit návrat jakékoliv totality. Spolu s nacistickou armádou vtrhlo v březnu 1939 do českých zemí také gestapo – státní tajná policie. Za šest let jeho působení na území Protektorátu Čechy a Morava bylo z politických důvodů zatčeno téměř 115 tisíc lidí. „Scházíme se pravidelně při této příležitosti proto, abychom nezapomněli na utrpení všech našich spoluobčanů, kteří nacistickým terorem prošli a kteří obětovali své životy v boji proti fašistické totalitě. Bohužel z událostí poslední doby - nástup komunistů do krajských koalic s ČSSD, snaha o likvidaci Ústavu pro studium totalitních režimů apod. - můžeme dovodit, že demokracie je pro některé naše spoluobčany nepohodlná forma společenského systému a že mnozí by si možná přáli vrátit zpět nějakou formu totality, v níž by mohli prosazovat své pokřivené názory a touhu ovládat" řekla JUDr.Jaroslava Janderová, koordinátorka pro II. a III. odboj.

Tragickou dohrou 2. světové války pak bylo věznění a mučení mnohých vězňů z nacistických koncentráků v koncentrácích zřízených komunisty po roce 1948.

Po položení květin a pietních věnců následoval, zejména pro školáky ze školy Brána jazyků, historický výklad, vztahující se k jednotlivým reáliím, vystaveným v Památníku. Poté děti pod vedením učitelky Evy Wolfové a vedoucí školní družiny Kateřiny Šafránkové předvedly vlastní kulturní program s recitací a písněmi.

Pietního aktu se dále zúčastnil člen Publicum commodum a člen školské komise Městské části Praha 1 Jiří Verner. Další akci připravuje občanské sdružení Publicum commodum na 10. června, kdy by měla být připomenuta úloha zahraničního odboje, ať již se jedná o vojáky, sloužící v britském královském letectvu či parašutisty, kterým se podařilo provést atentát na zastupujícího říšského protektora Rainharda Heydricha.

Ivan Bednář

Další zajímavé informace o Pražském povstání můžete nalézt například >>ZDE<<>>ZDE<< a >>ZDE<<