Najdete nás na Facebooku

Podporují nás:

Akce občanského sdružení

Humanista komunista – je to jen jedna z masek

Světe, zboř se. Komunisté se rozhodli zabývat se lidskými právy. Má to znamenat, že se příznivci a stoupenci odklánějí od třídního boje? Kdeže! Komunisté, tak jako mnohokrát, se jenom maskují. Nasazují si „lidskou tvář“, protože se blíží volby do Poslanecké sněmovny, Evropského parlamentu a na podzim pak do obecních úřadů a v Praze i do městského zastupitelstva, v příštím roce, a komunisté vědí, že mají v současné ČSSD otevřené dveře ke spolupráci. Takže nejen TOP 09 zahájila volební kampaň v Praze. Podle místopředsedy KSČM Jiřího Dolejše se prý komunisté zaměří na prosazování lidských práv. Zda to bude jen u nás, či zda se komunisté hodlají obhajobě lidských práv věnovat i globálně, třeba v Číně, není zatím jasné.


Komunisté se ovšem maskovat umějí. Laskavou tvář nastavuje KSČM i věřícím. „Papež František už dnes dává poznat, jaký je to skromný a slušný člověk,“ říká komunistická poslankyně Milada Halíková. Je sice přesvědčena, že církev, zejména v Česku, by se měla zamyslet, protože množství věřících podle ní rozhodně neodpovídá majetkům, které církev nyní požaduje. „Papež František je slušný, laskavý a skromný člověk a představitelé našich církví by si z něj měli opravdu vzít příklad,“ tvrdí komunistická poslankyně.

Ani slovo o pronásledování a perzekuci církví, tak jejích jednotlivých členů. O naprosté likvidaci nezávislého církevního tisku, podrobení řady čistě církevních záležitostí kuratele státu, likvidaci řádů a řeholních kongregací, zákonně neodůvodněnou internaci či věznění vysokých církevních hodnostářů a zásahy do obsazování církevních úřadů, resp. znemožnění jmenování do nich. Snahou komunistického režimu bylo také přepisovat a upravovat dějiny českého národa tak, aby v něm katolická církev působila jako negativní činitel. K tomuto účelu věnovala i velké finanční prostředky, které využila na tvorbu tendenčních historických snímků.

V rámci třídního boje se na venkově likvidovali tzv. kulaci. Šlo o soukromě hospodařící rolníky, hospodařících nejdříve s alespoň 20, později už jen s 15 hektary. Jedním ze způsobů jejich likvidace bylo navýšit jim dodávky tak, aby je prostě nemohli splnit a poté je obžalovat ze „sabotáže“, „zatajování půdy“ či „skrývání úrody“. Mnozí byli bez rozsudku a bez zabaveného majetku donuceni k vnitřnímu vyhnanství - trvalému vystěhování mimo vlastní okres, někteří byli zatčeni a odsouzeni, jiní byli popraveni. Jedním z nejhorších trestů byly deportace – vystěhování z domova do předepsaného místa – zpravidla v pohraničí. Kolik rodin v tehdejším Československu bylo přesídleno, není dodnes jasné. Podle odhadů šlo o dva až čtyři tisíce sedláckých rodin.

Kolektivizace


Zatímco si komunisté dnes nasazují laskavé masky, konalo se v Jáchymově setkání bývalých politických vězňů. V roce 1953 bylo na Jáchymovsku v celkem patnácti táborech vězněno 12 000 politických vězňů. Dalších přibližně 3 500 vězňů bylo vězněno v létech 1953 - 1959 v příbramských táborech Vojna a Bytíz.

Celkem prošlo uranovými galejemi přes 70 000 politických vězňů. Byli přitom trvale vystaveni nelidským podmínkám, které spolu s radioaktivním zářením a vdechováním žulového prachu zanechaly u většiny z nich trvalé následky. Mnozí zemřeli na rakovinu plic.

Během komunistického režimu 19458 - 1989, zvláště během prvních deseti let, byly statisíce lidí z politických důvodů uvězněny a tisíce dalších se staly obětí justičních vražd nebo zemřely ve vězení či při pokusu o překonání železné opony.

V letech 1948 až 1956 vyhodili Komunisté ze studií na 10 000 vysokoškoláků.

Částečné uvolňování poměrů v pozdějších letech vedlo nakonec k tzv. Pražskému jaru v roce 1968. Jeho předzvěstí byla protikomunistická demonstrace vysokoškolských studentů po 28. říjnu 1967, kteří byli zbiti nejen v Nerudově ulici, ale také přímo v budovách kolejí na Strahově. Karnevalová maska „socialismu s lidskou tváří“ byla stržena vojenskou invazí států Varšavské smlouvy v čele s tehdejším Sovětským svazem. Vystřídalas ji jiná maska. Přepadení a okupace Československa bylo oficiálně nazváno „bratrskou internacionální pomocí“.

Jakou masku si nasadí komunisté příští rok? Docela bych se toho obával.

Ivan Bednář


Líbil se vám článek? Zvyšte mu popularitu u čtenářů iDNES Karmu článku zvýšíte kliknutím na >>> TENTO ODKAZ <<<

Blog Ivana Bednáře na portále iDNES najdete zde:http://ivanbednar.blog.idnes.cz