Najdete nás na Facebooku

Podporují nás:

Akce občanského sdružení

Nebeští jezdci proletěli Městskou knihovnou

V pondělí 17.6.2013 pořádalo sdružení Publicum commodum ve spolupráci s HMP a MČ Praha 1 ve Velkém sále Městské knihovny Praha besedu, věnovanou hrdinům II. a III. odboje (1939-1989)se zaměřením na osudy československých letců(RAF) a dalších našich občanů, kteří bojovali za naší demokracii, se studenty druhého stupně základních škol v Praze. Besedu vedl historik Jan B. Uhlíř.

Součástí besedy bylo i promítnutí filmu režiséra Jindřicha Poláka Nebeští jezdci. Film byl natočen v roce 1968 jako první film, věnovaný působení našich vojáků v legendární 311. peruti RAF. Po okupaci Československa Sovětským svazem a státy Varšavské smlouvy putoval film do trezoru.

 

Nebeští jezdci - beseda občanského sdružení Publicum Commodum se studenty

Členové občanského sdružení Publicum Commodum
a historik Jan B. Uhlíř při zahájení besedy (zprava):
JUDr. Jaroslava Janderová, Jan B. Uhlíř, Ivan Bednář a Jiří Verner

 

Dějovou páteř filmu tvoří osudy hlavní dvojice vojáků Studenta (Jiří Bednář) a Prcka (Jiří Hrzán). Základem scénáře byla stejnojmenná knížka Filipa Jánského, která má výrazné autobiografické rysy.

Filip Jánský byl pseudonym Richarda Husmana. Jako 17. letý skaut se zapojil do činnosti vojenské organizace Obrana národa, kterou byl v roce 1939 poslán se zpravodajským úkolem do nacistického Německa. Odtud se dostal do Francie, kde vstoupil do Cizinecké legie a bojoval s nacisty v řadách Francouzské armády. Po porážce Francie se mu podařilo uniknout do Anglie, kde se stal členem 311. čs. bombardovací perutě jako střelec v zadní věži bombardéru Wellington. Byl dvakrát těžce raněn. V roce 1944, po vypuknutí Slovenského národního povstání, se dobrovolně přihlásil do letecké skupiny, odesílané na východní frontu a podílel se na dalších bojových akcích.

V roce 1946 byl z armády propuštěn, krátce pracoval na Ministerstvu dopravy, odkud byl po komunistickém puči v únoru 1948 propuštěn. Deset let pak pracoval jako pomocný dělník.
V době mírného politického uvolnění v šedesátých letech minulého století začal pod jménem Filip Jánský publikovat autobiografické povídky v časopisech Plamen či Československý voják.

Napsal několik knížek, z jichž nejznámější je román Nebeští jezdci.

Ivan Bednář