Najdete nás na Facebooku

Podporují nás:

Akce občanského sdružení

Sedm dnů, které otřásly Prahou - 45.výročí okupace Československa

V noci z 20. na 21. srpna 1968 v 23.00 hodin překročila vojska pěti zemí bývalé Varšavské smlouvy (SSSR, PLR, NDR, MLR a BLR) tehdejší československé hranice.

Počet vojáků prvního sledu, kteří se bezprostředně účastnili invaze, je odhadován na 70 000 mužů a 1 800 tanků z Polska, 35 000 vojáků a 1 300 tanků z NDR (Německé demokratické republiky), 40 000 vojáků a 1 500 tanků z Maďarska; spolu s nimi přešlo hranice na 20 000 mužů týlních oddílů, speciálních technických útvarů a policie, celkem se jednalo o 165 000 mužů a 4 600 tanků.

K připomenutí tohoto neblahého 45. výročí uspořádalo občanské sdružení Publicum commodum ve středu 21.srpna 2013 vzpomínkové odpoledne na Náměstí Republiky v Praze.

Pořad zahájila Jaroslava Janderová, koordinátorka občanského sdružení Publicum commodum pro II. a III. odboj. Dále pak vystoupili 1. náměstek pražského primátora Jiří Vávra a starosta Městské části Praha 1 Oldřich Lomecký. Historik a bývalý ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů Pavel Žáček připomněl historické souvislosti okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy, předseda svazu Českého svazu PTP Jiří Růžička připomněl i další zločiny komunistického režimu, především otrockou práci v tehdejších Pomocných technických praporech, ve kterých sloužili tzv. nepřátelé režimu. Pavel Žáček musel po nástupu socialistického ministra vnitra Václava Grulicha z ÚSTR odejít a nastoupil do Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR. Ivan Bednář z občanského sdružení Publicum Commodum pak přidal osobní vzpomínku na tehdejší vzrušené dny. V bohatém kulturním programu vystoupili písničkář Jan Burian, zpěvák Jan Šmigmátor a jazzový orchestr Svatobora Macáka,soubor Dětská opera pod vedením prof. Jiřiny Markové-Krystlíkové. Dětská opera mimo jiné zazpívala píseň, tak typickou pro srpnové události 1968 „Běž domů Ivane, čeká tě Nataša" a píseň Pavla Vrby „Tak si mi zdává....".

Organizátoři nezapomněli ani na děti, pro které byl připraven skákací hra a točená zmrzlina. K vysoké účasti diváku přispělo i hezké počasí. 

Kdyby nebyl únor 1948, nebyl by ani srpen 1968
(zkrácený přepis projevu JUDr. Jaroslavy Janderové)

sedm dnu ktere otrasly prahou 45 vyroci okupace cssr 23 20130822 1521918001


Vzpomínám si, že jsem se probudila v noci s pocitem, že je válka. Hluk letadel byl neodbytný, zvonil telefon, rodiče stáli u rozhlasu. Já jsem měla mít v ten den jako správný teenager rande se svoji první láskou.
Ano schůzku jsem měla. Před domem stály ruské tanky, Stromovka byla plná vojáků. Šli jsme samozřejmě na Václavák.
Viděli jsme tanky jezdící kolem do kola, kulomety a samopaly namířené na nás na civilisty. Viděli jsme Národní muzeum a díry po střelách. Je dobře, že toto memento sovětské zvůle zůstane zachováno.
Viděli jsme u rozhlasu první mrtvé.
Jsem bytostně přesvědčena, že tehdy jsem si definitivně uvědomila rozdíl mezi svobodou jedince, jeho osobnostními právy a zločinnou, všude přítomnou totalitou, snažící se nás úplně ovládnout. Zničit, pokud se nebudeme chovat, jak oni chtějí. Tehdy jsem si uvědomila hrůzu a dopad totalitního systému v plné nahotě, systému, ohrožující naše životy, naše rodiny, kamarády. Tak významný dopad měl 21. srpen 1968 na mě a mou generaci. 
(pokračování textu projevu najdete v samostatném článku zde)


 

Je strašení komunisty přehnané?
(zkrácený přepis projevu Ivana Bednáře)

sedm dnu ktere otrasly prahou 45 vyroci okupace cssr 35 20130822 1343656118

 

Pravicovým stranám se často předhazuje, že straší návratem komunistů k moci, že to strašení je zbytečné, že ti dnešní komunisté jsou už jiní než ti dřívější, že je to jen účelové a já nevím co ještě. Není. Myslím si, že je to správné a že je třeba, především mladé lidi, varovat před důsledky, které by návrat komunistů k moci způsobil.

Nyní, když si připomínáme 45. výročí okupace Československa v srpnu 1968, si dovolím uvést dva příklady, které se oba bezprostředně dotýkají událostí v srpnu 1968 a o rok později.
(pokračování textu projevu najdete v samostatném článku zde)