Najdete nás na Facebooku

Podporují nás:

Akce občanského sdružení

Daleká cesta – 73. výročí zahájení holocaustu v Praze

Občanské sdružení Publicum commodum uspořádalo ve středu 23. října 2013 ve Velkém sále Městské knihovny v Praze besedu, věnovanou tragickému výročí zahájení holocaustu v Praze (říjen 1941). Součástí besedy bylo i promítání filmové prvotina režiséra Alfréda Radoka z roku 1948 Daleká cesta. Besedu zahájila předsedkyně o.s. Publicum commodum JUDr. Jaroslava Janderová.

Historik Pavel Žáček připomněl, proč se na tragické události našich dějin nemá zapomínat, a že i v dnešním světě hrozí recidiva podobných tragedií.

Plukovník ve výslužbě Rudolf Roubíček (nar. 1926) popsal své zážitky z Terezína, Osvětimi a dalším koncentračních táborů, kterými prošel. Jen zázrakem přežil nesmírné utrpení, kterému byli vězni v koncentračních táborech jako novodobí otroci vystaveni.

Ivan Bednář pak připomněl osud režiséra Alfréda Radoka, který byl umělcem světového významu. Ani to ho však nedokázalo uchránit od pronásledování kvůli židovskému původu nacistickou a později i komunistickou totalitou.

Podrobnosti o životě a díle Alfreda Radoka v období dvou totalit - nacistické a komunistické - a po listopadové revoluci 1989 najdete v samostatném článku Ivana Bednáře >>> ZDE <<<

FOTO (C)  PETR NAŠIC