Najdete nás na Facebooku

Podporují nás:

Akce občanského sdružení

Připomenutí 17. 11. 1939-89

17. listopadu 1939 ráno vyvrcholily protesty proti okupaci Československa nacisty hromadným zatýkáním mezi českými studenty. Stalo se tak dva dny po pohřbu studenta Jana Opletala, který byl smrtelně zraněn při zákroku proti manifestaci na oslavu výročí založení republiky 28. října. Při manifestaci byl také zastřelen pekařský dělník Václav Sedláček.

Nacisté po zátahu odvlekli 1200 studentů do koncentračních táborů a devět dali popravit.

O 50 let později se stala připomínka 17. listopadu 1939 příležitostí k vystoupení proti represím komunistického režimu. Pochod z Albertova pokračoval na Národní třídu, kde byl pořádkovými silami zastaven a rozprášen. Událost vedla ke změně režimu.

Obě výročí si v neděli Češi připomněli na desítkách pietních shromáždění. Pietního aktu na Národní třídě se zúčastnili také členové občanského sdružení Publicum commodum. Připomněli si, že na ideálech svobody a demokracie se zakládá česká státnost.

Vyroci 17 listopadu 1989 Narodni tr 2013 17

Obě tyto hodnoty jsou dnes v ohrožení. Poslední události nasvědčují tomu, že právě dnes tady probíhá zápas o budoucnost českého státu. Některé kroky vedoucích představitelů vzbuzují oprávněné obavy, že se bagatelizuje totalitní minulost a že naši budoucnost spatřují v příklonu k oligarchistickému Rusku. Prezident Miloš Zeman otevřeně mluví o tom, že je třeba zrušit lustrační zákon a faktický vítěz voleb Andrej Babiš, o kterém na Slovensku existují doklady o jeho aktivní spolupráci s bývalou komunistickou tajnou policií, se zcela nepokrytě vysmívá současnému (a polistopadovému) demokratickému uspořádání státu.

Uzpůsobovat zákonodárství kvůli aktuálním osobním potřebám jednotlivců, to je signál o rozvalu právního státu u nás.

Přitom to není jediný případ ohrožení demokratického vývoje po listopadu 1989. Není to tak dávno, co levice ovládla Ústav pro studium totalitních režimů, který má nestranně zkoumat zločiny nacismu a komunismu. Do vědecké rady poté, co její členové rezignovali na protest proti odvolání ředitele Daniela Hermana, pak Senát, ovládaný levicí, dosadil i bývalé komunisty.

Tak jako mnohokrát v historii, i dnes jsou v čele protestů proti návratu komunistů k moci, mladí lidé, studenti. Ať už jde o protesty v krajských městech proti utváření koalic ČSSD a KSČM, tak v hlavním městě proti spolupráci sociální demokracie a komunistů na vládní úrovni.

V tichosti se ale zřejmě rodí mnohem nebezpečnější koalice komunistů a Andreje Babiše, podporovaná z Hradu prezidentem Milošem Zemanem.

Otočíme se čelem vzad a zamíříme na Východ?

Ivan Bednář

 

Pozvanka 17 listopad 1989-2013