Najdete nás na Facebooku

Podporují nás:

21. srpen 1968 - Sedm dnů, které otřásly Prahou a nejen Prahou, ale celým Československem a světem!

 

Klub VIP IPA z.s. ve spolupráci s Publicum commodum, z.s.

Sedm dnů, které otřásly Prahou
a nejen Prahou, ale celým Československem a světem!

21. srpen 1968
„Aby sny nezešedly"

21. srpen 2017
Václavské náměstí (spodní část), Praha 1 od 12.30 hod.

Programem provází historici PhDr. Pavel Žáček a František Čuňas Stárek

Číst dál: 21. srpen 1968 - Sedm dnů, které otřásly Prahou a nejen Prahou, ale celým Československem a světem!

Podzimní akce spolku Publicum Commodum k významným výročím

Podzimní akce spolku Publicum Commodum k významným výročím

Zapsaný spolek Publicum Commodum je dobrovolné sdružení, má kromě jiného za cíl i bojovat proti negativním jevům, záměrům a činnostem, které život občanské společnosti a veřejné dění poškozují a v podstatě ohrožují demokratické uspořádání státu.

Členové občanského sdružení se věnují především problematice, která je spojena s obdobím II. a III. odboje, tj. historického období 1938 - 1945 a 1948 až 1989.

Za jeden ze zvláště závažných problémů naší společnosti považujeme značnou ztrátu historické paměti u části populace, zvláště pak u mládeže. Řídíme se heslem amerického filosofa, kritika a spisovatele španělského původu Georga Santayany, „Kdo nezná svou minulost, je odsouzen ji opakovat."

Anglický spisovatel devatenáctého století Rafael Sabatini řekl: „Kde není poznání minulosti, nemůže být vize budoucnosti." a my k tomu připomínáme heslo našeho spolku: „Život ve lži je životem bez budoucnosti"

 

17. LISTOPAD 2017

Den boje za svobodu a demokracii

DVĚ TOTALITY STAČILY!


Spolek Publicum commodum, Hlavni město Praha a Městská část Praha 1 si Vás dovolují pozvat na tradiční setkání u příležitosti významného Dne boje za svobodu a demokracii, kterým je 17. listopad.

Přijďte s námi uctít Den boje studentů za svobodu a demokracii v roce 1939 proti uzavření vysokých škol a v roce 1989 odstartování sametové revoluce, která vedla ke svržení totalitního komunistického systému v tehdejším Československu.


POJĎME HÁJIT DEMOKRACII,
Dvě totality již stačily!
Vyjádřeme se za sebe k naší společné budoucnosti.

Program začíná ve 13.00
na Václavském náměstí — spodní část — tzv. podkova.

Vystoupí řada osobností, hudebníků, historiků v čele s Pavlem Žáčkem, poslancem, vůdcem studentské revoluce 17.11.1989, bývalým ředitelem ÚSTR.

Hudebníci:
Luboš Andršt Blues Band, J.J.Jazzmen, Eva Emingerová + Q Ivana Smažíka, Petr Zeman Blues Band, Aktual s Milanem Knížákem

Milí občané, přijďte, ať je nás co nejvíce a důstojně oslavme Den boje za svobodu a demokracii, kterým je 17. listopad.

Za hlavního pořadatele: Jaroslava Janderová, místopředsedkyně spolku Publicum commodum

 

 17. LISTOPAD 2017  Den boje za svobodu a demokracii  DVĚ TOTALITY STAČILY!

Již tradičně pořádá spolek Publicum commodum setkání u příležitostí výročí Sametové revoluce a Mezinárodního dne studentstva veřejné připomenutí těchto dvou významných mezníků naší historie. kulturně. I letos se v Praze na Václavském náměstí ve spodní části "podkově" uskuteční mítink, na kterém vystoupí známí hudebníci i politici.

Mezinárodní den studentstva

Po pohřbu studenta  Jana Opletala dne 15. Listopadu 1939, který se stal posledním projevem manifestačního odporu českého lidu proti nacistické okupaci Čech a Moravy, nařídil Adolf Hiter, aby jakékoliv další demonstrace byly bez ostychu ihned potlačeny vojenskou silou. Byly uzavřeny české vysoké školy, vedoucí představitelé vysokoškoláků byli zatčeni a 9 popraveno, 1200 českých studentů bylo zbito a odvlečeno do koncentračních táborů.

Již v roce 1941 byl 17. listopad vyhlášen v Londýně za Mezinárodní den studentstva.

Sametová revoluce (též Něžná) je označení období politických změn, které se odehrály mezi 17. listopadem 1989 a 29. prosincem, které vedly k pádu komunistického režimu v Československu a nastolení pluralitní demokracie.

Události odstartoval zásah komunistické Bezpečnosti na Národní třídě, kdy byli demonstrující studenti brutálně napadeni speciálními jednotkami Veřejné bezpečnosti a Státní tajné policie. Protože nebyla studentská revoluce provázena násilím a během státního převratu nebyl zmařen jediný život, vžil se pro ni termín „sametová revoluce". Ačkoliv nebylo pro převzetí moci použito násilí, výsledkem byla hluboká celospolečenská změna. Termín se pak začal využívat jako synonymum pro další revoluce, u kterých je moc získána bez násilí.

Sametova revoluce 17 listopadu 1989 FOTO C Jan Sibik 1   Sametova revoluce 17 listopadu 1989 FOTO C Jan Sibik 2  Sametova revoluce 17 listopadu 1989 FOTO C Jan Sibik 3

Sametova revoluce 17 listopadu 1989 FOTO C Jan Sibik 4  Sametova revoluce 17 listopadu 1989 FOTO C Jan Sibik 5  Sametova revoluce 17 listopadu 1989 FOTO C Jan Sibik 6

Sametova revoluce 17 listopadu 1989 FOTO C Jan Sibik 7  Sametova revoluce 17 listopadu 1989 FOTO C Jan Sibik 8  Sametova revoluce 17 listopadu 1989 FOTO C Jan Sibik 9

(C) FOTO: Jan Šibík

 

 


 


JIŽ PROBĚHLO

 

11.listopadu 2017 - Den válečných veteránů


Spolek Publicum Commodum ve spolupráci s Hlavním městem Prahou a Městskou částí Praha 1
si Vás dovolují pozvat na kulturní akci k připomenutí Dne válečných veteránů:


V sobotu 11. listopadu 2017 ve 21.30 hod.

v Jazz Clubu Ungelt, Týn 2, Praha 1

koncert bluesové legendy Luboše Andršta

se skupinou Blues Band

 

Programem provádí: JUDr. Jaroslava Janderová

Luboš Andršt - guitar, Pavel Razim - drums, Pavel Novák - bass, Marek Hlavica harp, vocal
www.jazzungelt.cz/band/        JazzClubUngelt logo 110px       www.lubosandrst.cz

11.listopadu 2017 - Den válečných veteránů

11. listopadu chceme připomenout konec 1. světové války, která zasáhla Evropu, Afriku i Asii a probíhala také ve světových oceánech.V Evropě probíhaly boje na několika frontách. Na západní frontě boje probíhaly v zákopech (tzv. zákopová válka)). V letech 1914 až 1918 bylo mobilizováno přes 60 milionů vojáků.

Přesná čísla, kolik padlo Čechů nejsou známa. Odhaduje se, že se první světové války zúčastnilo na 70 miliónů vojáků, z nichž padlo nebo zemřelo asi 10 miliónů. Samotné Rakousko – Uhersko postavilo do války 9 miliónů vojáků, padlo nebo se nevrátilo 1 100 000 mužů. Počet českých vojáků se dá pouze odhadnout na 1, 4 milionu, do konce roku 1917 padlo podle nejhrubších odhadů asi 138 000 českých vojáků.

Od listopadu 2001 je tento významný den připomínán i v České republice. 11. listopad byl přitom vybrán symbolicky, neboť toho dne roku 1918 bylo ve vlakovém voze v Le Francport u severofrancouzského města Compiègne podepsáno příměří mezi Spojenci a Německem, jímž byly na západní frontě ukončeny boje 1. světové války.

Symbolem Dne veteránů se stal květ vlčího máku. To má svůj původ v básni Na flanderských polích, kterou v roce 1915 napsal kanadský chirurg John McCrae, jenž sloužil na západní frontě, nedaleko belgického města Ypres.

V průběhu války vznikala česko-slovenská zahraniční vojska, tzv. Československé legie. Nejprve v roce 1917 v Rusku, potom v prosinci 1917 ve Francii (včetně dobrovolníků z Ameriky) a v dubnu 1918 v Itálii.

Díky vystoupení Československých legií, které bojovaly po boku Dohody (Francie, Rusko, Velká Británie) umožnilo po válce Čechům a Slovákům založit samostatný stát.

Pietni akt Vitkov 500px

 

 


 


JIŽ PROBĚHLO

 


Spolek Publicum Commodum ve spolupráci s Hlavním městem Prahou a Městskou částí Praha 1
si Vás dovolují pozvat na kulturní akci na podporu svobodných a nezávislých médií.

Dne 21. září se před 17. listopadem 1989 pravidelné konaly totalitní oslavy prvního vydání komunistického Rudého práva(1920), nazvané „Den tisku, rozhlasu a televize". Média byla v komunistických časech nejvíce cenzurovaná a o jejich svobodě se nedalo ani mluvit.

Zveme Vás k připomenutí těchto neblahých oslav
a na podporu svobodných a nezávislých médií ve

čtvrtek 21. září 2017 od 14.00 hod.

na Václavském náměstí, Praha 1.
Sraz pod koněm! ! ! ! !

Programem provádí
PhDr. Pavel Žaček, JUDr. Jaroslava Janderová

Hrají:
J.J.Jazzmen
Eva Eminger Jazz Band
Aktual Milana Knížáka
Začátek: 14.00 hod

Konec: 17.00 hod.
Přijďte podpořit nezávislá a svobodná média, která musí být nedílnou součástí demokratického státu!

Rude Pravo 21-9-2017 14-00 Pod konem  pozvanka 720px

Kapela Aktual Milana Knížáka při vystoupení na Václavském náměstí k 21.8.1968     JUDr. Jaroslava Janderová, Milan Knížák a Luboš Andršt při akci na Václavském náměstí k 21.8.1968

Jen málokdo z dnešních mladých lidí už ví, že 21. září se v dobách komunistické totality slavilo jako tzv. Den tisku, rozhlasu a televize.  Připomínalo se tím 21. září 1920, kdy vyšlo první oficiálního tiskového orgánu Komunistické strany Rudého práva.

Komunistický režim přikládal vlastní propagandě nesmírný význam. Halasné oslavy, rozdávání metálů a odměn, křepčení na lidových veselicích měly zakrýt smutnou skutečnost, že komunisté nedokázali řídit prosperující stát a během padesáti let přivedly kdysi prosperující Československo k úpadku a krachu.

Čím více nedostatky komunisté utajovali, tím hlouběji se jejich režim propadal do bezvýchodné situace. Hranice státu byly zadrátované, aby lidé, kteří se nechtěli smířit s domácí totalitou, neutíkali na Západ. Na hranicích se střílelo, podél hranic vedly dlouhé kilometry ostnatého drátu nabitého elektrickým proudem, kolem nich vartovali pohraničníci se psy.

Ani dnes nejsme ušetřeni pokusů lživou propagandu oživit. Zdiskreditovaný titul Rudé právo nahradili komunisté vydáváním Haló novin (je smutnou skutečností, že někdejší redaktor tohoto propagandistického tisku působí jako mluvčí prezidenta Miloše Zemana), kde publikují podobné lži jako kdysi Rudé právo.

Proto chceme v tento výroční den připomenout, že média by měla být svobodná a nezávislá. Pro demokratický stát jsou objektivní a nezkreslené informace nesmírně důležité.

Rude Pravo 500px

 


 


JIŽ PROBĚHLO

 

21. srpen 1968 - 2017- 12:30 - Václavské náměstí spodní část "podkova" ve spolupráci s klubem VIP-IPA "Aby sny nezešedly" aneb ´"Sedm dnů, které otřásly Prahou" - akce k připomenutí vpádu vojsk Varšavské smlouvy a nástupu normalizace

Jedním z nejtragičtějších výročí, která připomínáme, je 21. srpen. Tehdy v roce 1968 okupovala někdejší Československo vojska Varšavské smlouvy. Varšavská smlouva byl vojenský pakt, sloužící agresivním zájmům komunistického režimu v Rusku. Svaz sovětských socialistických republik (SSSR) tehdy ovládal železnou rukou satelitní kordon kolem svých hranic, do kterého spadaly mimo jiných státy střední Evropy – Československo, Polsko, Německá demokratická republika, Maďarsko, Rumunsko a Bulharsko. Kromě Rumunska, které se tehdejšího vojenského přepadu nezúčastnilo, posloužily čtyři státy paktu jako zástěrka pro potlačení obtížně se rodící demokracie v  Československu.

Někdejší okupaci z pohledu mladého člověka připomíná místopředsedkyně spolku Publicum commodum Jaroslava Janderová: „Pro mě, která jsem 21. srpen 1968 prožila jako teenager, to byl tehdy pocit počátku další války vedené tehdejším SSSR. Války proti osobním svobodám, proti změnám, které jsme i my mladí vnímali: najednou se mohla hrát „západní hudba", mohli jsme číst do té doby zakázané knihy, mohli jsme chodit na koncerty, cestovat na Západ."

Tak zvané „Pražské jaro" v první polovině roku 1968 rychle vzniklo, a rychle také skončilo. Řada lidí tomu stále nechtěla uvěřit, že naděje na život ve svobodnější společnosti vzaly pod pásy okupačních tanků rychle za své, ale desetitisíce občanů už utíkaly do emigrace. Totalita přituhovala. Vrcholem bylo krvavé potlačení manifestací v srpnu 1969, které již nelikvidovali vojáci okupační mocnosti, ale ale čeští a slovenští esenbáci a milicionáři.

21-Srpen-1968 Tanky na Vaclavaku 500px

 

 

Pietní setkání v Památníku obětí nacismu Petschkův palác

Pietní setkání

Spolek Publicum commodum ve spolupráci s Městskou částí Praha 1 pořádá tradiční kulturně edukativní setkání u příležitosti vzpomínky na oběti nacistické totality za 2. světové války.

3. května 2017 od 10.00 hod v Památníku obětí nacismu
Petschkův palác, Politických vězňů 20, Praha 1

Číst dál: Pietní setkání v Památníku obětí nacismu Petschkův palác

Připomínat čin Jana Palacha stojí za to

V těchto dnech si připomínáme výročí sebeupálení studenta Filosofické fakulty University Karlovy Jana Palacha. A vzápětí nato i stejný čin studenta Jana Zajíce. Čin o to tragičtější, že byly zmařeny životy mladých lidí. Dlouhých dvacet let pak trvalo než byl odkaz těchto planoucích obětí naplněn.

Číst dál: Připomínat čin Jana Palacha stojí za to

Dvě totality stačily! Akce k 77. a 27. výročí Dne boje za svobodu a demokracii na Václavském náměstí

DVĚ TOTALITY STAČILY!

Spolek Publicum commodum, Hlavni město Praha a Městská část Praha 1 si Vás dovoluji pozvat na setkáni u příležitosti 77. a 27. výročí významného Dne boje za svobodu a demokracii - 17. listopad 1939-1989.

Pojďte s námi uctít výročí boje studentů za svobodu a demokracii v roce 1939 proti uzavření českých vysokých škol a v roce 1989 odstartování sametové revoluce, která vedla ke svržení totalitního komunistického režimu v tehdejším socialistickém Československu.

Číst dál: Dvě totality stačily! Akce k 77. a 27. výročí Dne boje za svobodu a demokracii na Václavském náměstí

Sedm dnů, které otřásly Prahou a nejen Prahou, ale celým Československem a světem!

Klub VIP IPA z.s. ve spolupráci s Publicum commodum, z.s.

Sedm dnů, které otřásly Prahou
a nejen Prahou, ale celým Československem a světem!

21. srpen 1968
„Aby sny nezešedly"

21. srpen 2016
Václavské náměstí (spodní část), Praha 1 od 12.00 hod.

Číst dál: Sedm dnů, které otřásly Prahou a nejen Prahou, ale celým Československem a světem!

Publicum commodum uctilo památku obětí

V průběhu Druhé světové války přišlo o život 360 000 našich obyvatel. 195 000 z nich zahynulo v koncentračních táborech a na popravištích. Všechny tyto oběti připomněla vzpomínková akce spolku Publicum Commodum, zorganizovaná za podpory Městské části Praha 1 v bývalém Petschkově paláci v ulici Politických vězňů.

Číst dál: Publicum commodum uctilo památku obětí

Den památky obětí holokaustu

U příležitosti Mezinárodního dne památky obětí holocaustu a předcházení zločinů proti lidskosti uspořádal spolek Publicum commodum, za podpory Městské části Praha 1, vzpomínkové matiné pro žáky základních škol Prahy 1 a pozvané hosty. Vystoupení pamětníků v malém sále Městské knihovny v Praze moderovala předsedkyně spolku Publicum commodum a zastupitelka hlavního města dr. Jaroslava Janderová a historik dr. Pavel Žáček.

Číst dál: Den památky obětí holokaustu

Mezinárodní den památky obětí holocaustu

Spolek Publicum Commodum za podpory Městské části Praha 1 a Hlavního města Prahy si vás dovoluje pozvat na kulturně-edukativní akci k

Mezinárodnímu dni památky obětí holocaustu


který se koná ve středu dne 27.ledna 2016 od 10:00 hod. v malém sále Městské knihovny v Praze 1, Mariánské nám. 1.

Hlavním bodem programu budou rozhovory historiků s přeživšími holokaustu. Na akci promluví předstvitelé MČ Praha 1 a Hlavního města Prahy a její součástí budou i dobová kulturní vystoupení.

Číst dál: Mezinárodní den památky obětí holocaustu

Dvě totality stačily!

Pojďme hájit demokracii, dvě totality stačily – tak se jmenovala akce, kterou 17. listopadu uspořádal, za podpory MČ Praha 1, občanský spolek Publicum commodum a která připomněla tragické události z podzimu roku 1939 i surové potlačení studentské demonstrace před šestadvaceti lety, jež odstartovalo Sametovou revoluci.

„Cílem naší akce bylo připomenout události z obou let v neztenčené míře, mimo jiné proto, že byly studentskými a protitotalitními. A jak v roce 1939, tak v roce 1989 studenti projevili velkou dávku statečnosti," vysvětlila Jaroslava Janderová a dodala další pádný důvod pro uspořádání akce: „Velmi mě a mé kolegy překvapuje, že když se vysokoškolských studentů zeptáte na data 21. srpen 1968, 17. listopad 1939 či 1989, poněkud tápou, kam tyto události zařadit, co se během nich vlastně stalo a jaký mají význam."

Číst dál: Dvě totality stačily!

Dvě totality stačily! 17.listopad - 76. a 26.výročí dne boje za svobodu a demokracii 1939 - 1989

17.listopad - Den Boje za svobodu a demokracii - na Národní a na Václavském náměstí se blíží! Pozvánka pro všechny, kteří sdílí myšlenku
"Pojďme hájit demokracii, dvě totality již stačily!!!"

Občanský spolek Publicum commodum, který se věnuje především problematice, která je spojena s obdobím II. a III. odboje, tj. historického období 1938 - 1945 a 1948 až 1989, pořádá ve spolupráci s dalšími partnery tradiční akci k 76. výročí 17. listopadu 1939 a 26. výročí 17. listopadu 1989 vzpomínkové setkání. Přijďte proto si připomenout výročí boje studentů a mladé generace za svobodu a demokracii v roce 1939 i v letech pozdějších, včetně událostí památného listopadu 1989, které vedly ke svržení totalitního komunistického režimu v tehdejším socialistickém Československu.

Číst dál: Dvě totality stačily! 17.listopad - 76. a 26.výročí dne boje za svobodu a demokracii 1939 - 1989

Vzpomínkové odpoledne ke 112. výročí narození Milady Horákové

Občanské sdružení Publicum commodum a Hlavní Město Praha
si Vás dovolují pozvat na
vzpomínkové kulturně edukativní odpoledne ke
112. výročí narození Milady Horákové
věnované všem účastníkům III. odboje.

Srdečně Vás zveme dne 12. listopadu 2013 v 16.00 hodin do klubu Ungelt, Týn 2/640, Praha 1.

Program je koncipován jako hudebně dramatická koláž, ve které vystoupí známí interpreti.
Akce je propojená s historickým výkladem a diskuzí s pamětníky a historiky.

Číst dál: Vzpomínkové odpoledne ke 112. výročí narození Milady Horákové

Pietní setkání v Petschkově paláci dne 6. května 2015 k 70. výročí ukončení II. světové války

Vzpomínku a uctění památky všech mučených a umučených v ojedinělé mučírně gestapa v Praze v tzv. Biografu v Petschkově paláci uspořádalo Publicum Commodum ve spolupráci s MČ Praha 1 a Českým svazem bojovníků za svobodu ve středu 6. května 2015 v 11:00 hod..Pietní akt zahájila místopředsedkyně občanského spolku Publicum Commodum a zastupitelka ZHMP JUDr. Jaroslava Janderová. Byl přítomen rovněž další člen o.s. Publicum Commodum Jiří Verner, který zde byl i za školskou komisi MČ Praha 1.

Číst dál: Pietní setkání v Petschkově paláci dne 6. května 2015 k 70. výročí ukončení II. světové války

Mezinárodní den památky obětí holocaustu 27.ledna 2013

Občanské sdružení Publicum commodum, Hlavní město Praha a Městská část Praha 1 si Vás dovolují pozvat na akci

Mezinárodní den památky obětí holocaustu

dne 27.ledna 2013 od 17:00 hod. v klubu Jazz Ungelt, Týn 2/640, Praha 1

PROGRAM:

Úvod
Historická přednáška věnovaná obětem II a III.odboje
Kulturní program
Diskuze

Akce se zúčastní zástupci II. a III. odboje, kteří přežili věznění koncentračních táborů
a komunistických věznic, historici a další osobnosti veřejného života.

Číst dál: Mezinárodní den památky obětí holocaustu 27.ledna 2013

Pozvánka na Slavnostní shromáždění k 70.výročí Pražského povstání a ukončení II.světové války

Spolek Publicum commodum společně s Městskou částí Praha 1 a Českým svazem bojovníků za svobodu 
si  Vás dovolují  pozvat na
slavnostní shromáždění k 70. výročí Pražského povstání a ukončení II. světové války (8.května 1945)

dne 6. května 2015 - začátek programu v 11:00 hod.

do "Památníku Pečkárna" v  Petschkově paláci, Politických věznů 20 , Praha 1

Číst dál: Pozvánka na Slavnostní shromáždění k 70.výročí Pražského povstání a ukončení II.světové války

Pietní setkání v Petschkově paláci 6.května 2014

Publicum commodum o.s. ve spolupráci s Českým svazem bojovníků za svobodu a Městskou částí Praha 1
si Vás dovoluje pozvat
v úterý 6. května v 10.00 hod.
do Petschkova paláce, Politických věznů , Praha 1 na
pietní setkání věnované památce všech umučených v průběhu II.světové války k 69. výročí jejího ukončení.

V pietním programu se představí žáci ZŠ Praha 1.

Za Publicum commodum o.s.:
JUDr. Jaroslava Janderová

Číst dál: Pietní setkání v Petschkově paláci 6.května 2014

Varšavské povstání 1944 a Pražské povstání 1945 (2)

Publicum Commodum o.s. vás srdečně zve na akci
Varšavské povstání 1944 a Pražské povstání 1945
pořádanou společně s Městskou knihovnou Praha, Mariánské nám. 1, Praha 1

dne 6. května 2015 - začátek v 18:00 hod.
Program :
historický výklad a diskuze s PhDr. Pavlem Žáčkem
o významu Pražského povstání 1945  v souvislosti s Varšavským povstáním 1944
Na závěr diskuze bude od 19.00 hod.promítnut film
Město 44

Číst dál: Varšavské povstání 1944 a Pražské povstání 1945 (2)

Dvě totality stačily! Pozvánka na akci 17.listopadu.

DVĚ TOTALITY STAČILY!

pozvánka na akci 17.listopadu 2014 - Vzpomínková akce
k výročí významného Dne boje za svobodu a demokracii
PALACHOVO NÁMĚSTÍ, Praha 1 od 14:00 do 17:00 hod.

Účinkují
Vladimír Merta, J.J.JAZZMAN s Milošem Kejřem, Luboš Andršt Blues Band a další zajímaví hosté

Na akci také vystoupí

politolog prof. Petr Fiala
historik Pavel Žáček
historik Radek Schovánek
historik Petr Blažek

Číst dál: Dvě totality stačily! Pozvánka na akci 17.listopadu.

17. listopad – Den boje za svobodu a demokracii

Občanské sdružení Publicum commodum si Vás , tak jako každý rok, dovoluje pozvat na setkání
u příležitosti výročí významného dne boje za svobodu a demokracii, kterým je

17.listopad - Den boje za svobodu a demokracii

Pojďte s námi uctít výročí boje studentů za svobodu a demokracii v roce 1939 proti uzavření českých vysokých škol
a v roce 1989 odstartování sametové revoluce, která vedla ke svržení totalitního komunistického režimu v tehdejším Československu.

Číst dál: 17. listopad – Den boje za svobodu a demokracii

Sedm pražských dnů, které otřásly světem

Publicum Commodum ve spolupráci s Městskou částí Praha 1 si Vás dovolují pozvat na kulturně historickou akci

"Sedm pražských dnů, které otřásly světem"

pořádanou k připomenutí 46. výročí okupace tehdejšího Československa armádami Varšavské smlouvy
pod vedením Sovětského svazu. Sedm rozhodujících dnů od 21. do 27.8. 1968,
které brutálně ovlivnily život občanské společnosti až do 17.listopadu 1989.

Číst dál: Sedm pražských dnů, které otřásly světem

Den válečných veteránů "Zemři a živ budeš"

Občanské sdružení Publicum commodum, hlavní město Praha a Městská část Praha 1 si Vás dovolují pozvat na akci

Den válečných veteránů - "Zemři a živ budeš"

věnovanou všem válečným veteránům novodobé historie ČR - 1918-1945 tj. I. a II. odboj a po roce 1989 "novodobí veterání" - Afgánistán, Bosna, Irák.

pondělí 11.listopadu 2013 v 10:00 hod. v Městské knihovně v Praze, Mariánské náměstí 1

Číst dál: Den válečných veteránů "Zemři a živ budeš"