Najdete nás na Facebooku

Podporují nás:

Akce občanského sdružení

Pietní setkání na památku obětí gestapa v Petschkově paláci

Jako každý rok uspořádal spolek Publicum commodum 3.května 2018 ve spolupráci s MČ Praha 1 a Českým svazem bojovníků za svobodu v tzv. pečkárně pietní akci věnovanou všem obětem, které po vyhlášení stanného práva Reinhardem Heydrichem uvízly v síti gestapa a prošly ojedinělou mučírnou gestapa v Praze tzv. biografem v Petschkově paláci - dnes Památníku obětí nacismu. Stanné soudy, které v „pečkárně“ zasedaly, rozhodovaly o příslušnících domácího odboje ihned, samozřejmě bez jakéhokoliv důkazního řízení.

Tisíce našich lidí poslaly stanné soudy do koncentráků s doložkou „návrat nežádoucí“, stovky jich byly umučených a popravených.

Pietní akt zahájila místopředsedkyně občanského spolku Publicum Commodum a zastupitelka ZHMP JUDr. Jaroslava Janderová. Byl přítomen rovněž starosta MČ Praha 1 Ing. Oldřich Lomecký, zastupitel Ing. Tomáš Heres a další. Za Svaz bojovníků za svobodu se zúčastnil pan plk. Emil Kulfánek.

Pietní akce byla důstojná a velmi emotivní. Program jako vždy připravily děti se svými učiteli ze ZŠ Vodičkova a ZŠ Brána jazyků - Uhelný trh. Jsem ráda, že mladí lidé se zajímají o naše novodobé dějiny a budou tak schopné včas vyanalyzovat případné nebezpečí ohrožení demokracie a svobody jednotlivce.

Ve své edukativní práci bude náš spolek Publicum commodum pokračovat i nadále. Zejména v dnešním stavu společnosti to považujeme za nutnost.

Memento z akce

Nelze nikdy zapomenout na ty, kteří za naši republiku a budoucí demokratickou společnost byli mučeni a zavražděni. Je potřeba mít stále na paměti přítomnost touhy části společenských skupin o návrat totalitního ovládání společnosti.

Zvláštní poděkování patří ředitelům a učitelům ze Základní školy Vodičkova a Brána jazyků za jejich skvělý a osvícený přístup a vedení dětí k poznání historie našich novodobých dějin.

Děkujeme všem, kteří se pietního aktu zúčastnili a za rok se těšíme nashledanou.

JUDr. Jaroslava Janderová,
místopředsedkyně Publicum Commodum z.s.
koordinátorka pro II. a III. odboj

 

 

Pietni setkani Pamatnik Peckarna FB OL 3

Pietni setkani Pamatnik Peckarna FB OL 1

 

Pietni setkani Pamatnik Peckarna FB PC 5

Pietni setkani Pamatnik Peckarna FB OL 2

Pietni setkani Pamatnik Peckarna FB PC 3

Pietni setkani Pamatnik Peckarna FB PC 4

Pietni setkani Pamatnik Peckarna FB PC 1

Pietni setkani Pamatnik Peckarna FB PC 2

 

Pietní setkání v Památníku obětí nacismu v Petschkově paláci

Pietní setkání

Spolek Publicum commodum ve spolupráci s Městskou částí Praha 1 pořádá tradiční kulturně edukativní setkání u příležitosti vzpomínky na oběti nacistické totality za 2. světové války.

3.května 2018 od 10.00 hod v Památníku obětí nacismu
Petschkův palác, Politických vězňů 20, Praha 1

Kulturní program připravují žáci Základních škol MČ Praha 1 se svými pedagogy.

Jako hosté budou za MČ Praha 1 přítomni starosta Ing. Oldřich Lomecký,
zastupitel Ing. Tomáš Heres a další.

Za Svaz bojovníků za svobodu se zúčastní pan plk. Emil Kulfánek.

Akce je otevřena pro veřejnost.

za Publicum commodum, z.s.
JUDr. Jaroslava Janderová

Spolek Publicum commodum ve spolupráci s Městskou částí Praha 1 pořádá tradiční setkání  u příležitosti vzpomínky na oběti nacistické totality za 2. světové války.

 


 

 

Podzimní akce spolku Publicum Commodum k významným výročím

Podzimní akce spolku Publicum Commodum k významným výročím

Zapsaný spolek Publicum Commodum je dobrovolné sdružení, má kromě jiného za cíl i bojovat proti negativním jevům, záměrům a činnostem, které život občanské společnosti a veřejné dění poškozují a v podstatě ohrožují demokratické uspořádání státu.

Členové občanského sdružení se věnují především problematice, která je spojena s obdobím II. a III. odboje, tj. historického období 1938 - 1945 a 1948 až 1989.

Za jeden ze zvláště závažných problémů naší společnosti považujeme značnou ztrátu historické paměti u části populace, zvláště pak u mládeže. Řídíme se heslem amerického filosofa, kritika a spisovatele španělského původu Georga Santayany, „Kdo nezná svou minulost, je odsouzen ji opakovat."

Anglický spisovatel devatenáctého století Rafael Sabatini řekl: „Kde není poznání minulosti, nemůže být vize budoucnosti." a my k tomu připomínáme heslo našeho spolku: „Život ve lži je životem bez budoucnosti"

Číst dál: Podzimní akce spolku Publicum Commodum k významným výročím

21. srpen 1968 - Sedm dnů, které otřásly Prahou a nejen Prahou, ale celým Československem a světem!

 

Klub VIP IPA z.s. ve spolupráci s Publicum commodum, z.s.

Sedm dnů, které otřásly Prahou
a nejen Prahou, ale celým Československem a světem!

21. srpen 1968
„Aby sny nezešedly"

21. srpen 2017
Václavské náměstí (spodní část), Praha 1 od 12.30 hod.

Programem provází historici PhDr. Pavel Žáček a František Čuňas Stárek

Číst dál: 21. srpen 1968 - Sedm dnů, které otřásly Prahou a nejen Prahou, ale celým Československem a světem!

Pietní setkání v Památníku obětí nacismu Petschkův palác

Pietní setkání

Spolek Publicum commodum ve spolupráci s Městskou částí Praha 1 pořádá tradiční kulturně edukativní setkání u příležitosti vzpomínky na oběti nacistické totality za 2. světové války.

3. května 2017 od 10.00 hod v Památníku obětí nacismu
Petschkův palác, Politických vězňů 20, Praha 1

Číst dál: Pietní setkání v Památníku obětí nacismu Petschkův palác

Připomínat čin Jana Palacha stojí za to

V těchto dnech si připomínáme výročí sebeupálení studenta Filosofické fakulty University Karlovy Jana Palacha. A vzápětí nato i stejný čin studenta Jana Zajíce. Čin o to tragičtější, že byly zmařeny životy mladých lidí. Dlouhých dvacet let pak trvalo než byl odkaz těchto planoucích obětí naplněn.

Číst dál: Připomínat čin Jana Palacha stojí za to

Dvě totality stačily! Akce k 77. a 27. výročí Dne boje za svobodu a demokracii na Václavském náměstí

DVĚ TOTALITY STAČILY!

Spolek Publicum commodum, Hlavni město Praha a Městská část Praha 1 si Vás dovoluji pozvat na setkáni u příležitosti 77. a 27. výročí významného Dne boje za svobodu a demokracii - 17. listopad 1939-1989.

Pojďte s námi uctít výročí boje studentů za svobodu a demokracii v roce 1939 proti uzavření českých vysokých škol a v roce 1989 odstartování sametové revoluce, která vedla ke svržení totalitního komunistického režimu v tehdejším socialistickém Československu.

Číst dál: Dvě totality stačily! Akce k 77. a 27. výročí Dne boje za svobodu a demokracii na Václavském náměstí

Sedm dnů, které otřásly Prahou a nejen Prahou, ale celým Československem a světem!

Klub VIP IPA z.s. ve spolupráci s Publicum commodum, z.s.

Sedm dnů, které otřásly Prahou
a nejen Prahou, ale celým Československem a světem!

21. srpen 1968
„Aby sny nezešedly"

21. srpen 2016
Václavské náměstí (spodní část), Praha 1 od 12.00 hod.

Číst dál: Sedm dnů, které otřásly Prahou a nejen Prahou, ale celým Československem a světem!

Publicum commodum uctilo památku obětí

V průběhu Druhé světové války přišlo o život 360 000 našich obyvatel. 195 000 z nich zahynulo v koncentračních táborech a na popravištích. Všechny tyto oběti připomněla vzpomínková akce spolku Publicum Commodum, zorganizovaná za podpory Městské části Praha 1 v bývalém Petschkově paláci v ulici Politických vězňů.

Číst dál: Publicum commodum uctilo památku obětí

Den památky obětí holokaustu

U příležitosti Mezinárodního dne památky obětí holocaustu a předcházení zločinů proti lidskosti uspořádal spolek Publicum commodum, za podpory Městské části Praha 1, vzpomínkové matiné pro žáky základních škol Prahy 1 a pozvané hosty. Vystoupení pamětníků v malém sále Městské knihovny v Praze moderovala předsedkyně spolku Publicum commodum a zastupitelka hlavního města dr. Jaroslava Janderová a historik dr. Pavel Žáček.

Číst dál: Den památky obětí holokaustu

Mezinárodní den památky obětí holocaustu

Spolek Publicum Commodum za podpory Městské části Praha 1 a Hlavního města Prahy si vás dovoluje pozvat na kulturně-edukativní akci k

Mezinárodnímu dni památky obětí holocaustu


který se koná ve středu dne 27.ledna 2016 od 10:00 hod. v malém sále Městské knihovny v Praze 1, Mariánské nám. 1.

Hlavním bodem programu budou rozhovory historiků s přeživšími holokaustu. Na akci promluví předstvitelé MČ Praha 1 a Hlavního města Prahy a její součástí budou i dobová kulturní vystoupení.

Číst dál: Mezinárodní den památky obětí holocaustu

Pietní setkání v Petschkově paláci dne 6. května 2015 k 70. výročí ukončení II. světové války

Vzpomínku a uctění památky všech mučených a umučených v ojedinělé mučírně gestapa v Praze v tzv. Biografu v Petschkově paláci uspořádalo Publicum Commodum ve spolupráci s MČ Praha 1 a Českým svazem bojovníků za svobodu ve středu 6. května 2015 v 11:00 hod..Pietní akt zahájila místopředsedkyně občanského spolku Publicum Commodum a zastupitelka ZHMP JUDr. Jaroslava Janderová. Byl přítomen rovněž další člen o.s. Publicum Commodum Jiří Verner, který zde byl i za školskou komisi MČ Praha 1.

Číst dál: Pietní setkání v Petschkově paláci dne 6. května 2015 k 70. výročí ukončení II. světové války

Dvě totality stačily!

Pojďme hájit demokracii, dvě totality stačily – tak se jmenovala akce, kterou 17. listopadu uspořádal, za podpory MČ Praha 1, občanský spolek Publicum commodum a která připomněla tragické události z podzimu roku 1939 i surové potlačení studentské demonstrace před šestadvaceti lety, jež odstartovalo Sametovou revoluci.

„Cílem naší akce bylo připomenout události z obou let v neztenčené míře, mimo jiné proto, že byly studentskými a protitotalitními. A jak v roce 1939, tak v roce 1989 studenti projevili velkou dávku statečnosti," vysvětlila Jaroslava Janderová a dodala další pádný důvod pro uspořádání akce: „Velmi mě a mé kolegy překvapuje, že když se vysokoškolských studentů zeptáte na data 21. srpen 1968, 17. listopad 1939 či 1989, poněkud tápou, kam tyto události zařadit, co se během nich vlastně stalo a jaký mají význam."

Číst dál: Dvě totality stačily!

Varšavské povstání 1944 a Pražské povstání 1945 (2)

Publicum Commodum o.s. vás srdečně zve na akci
Varšavské povstání 1944 a Pražské povstání 1945
pořádanou společně s Městskou knihovnou Praha, Mariánské nám. 1, Praha 1

dne 6. května 2015 - začátek v 18:00 hod.
Program :
historický výklad a diskuze s PhDr. Pavlem Žáčkem
o významu Pražského povstání 1945  v souvislosti s Varšavským povstáním 1944
Na závěr diskuze bude od 19.00 hod.promítnut film
Město 44

Číst dál: Varšavské povstání 1944 a Pražské povstání 1945 (2)

Dvě totality stačily! 17.listopad - 76. a 26.výročí dne boje za svobodu a demokracii 1939 - 1989

17.listopad - Den Boje za svobodu a demokracii - na Národní a na Václavském náměstí se blíží! Pozvánka pro všechny, kteří sdílí myšlenku
"Pojďme hájit demokracii, dvě totality již stačily!!!"

Občanský spolek Publicum commodum, který se věnuje především problematice, která je spojena s obdobím II. a III. odboje, tj. historického období 1938 - 1945 a 1948 až 1989, pořádá ve spolupráci s dalšími partnery tradiční akci k 76. výročí 17. listopadu 1939 a 26. výročí 17. listopadu 1989 vzpomínkové setkání. Přijďte proto si připomenout výročí boje studentů a mladé generace za svobodu a demokracii v roce 1939 i v letech pozdějších, včetně událostí památného listopadu 1989, které vedly ke svržení totalitního komunistického režimu v tehdejším socialistickém Československu.

Číst dál: Dvě totality stačily! 17.listopad - 76. a 26.výročí dne boje za svobodu a demokracii 1939 - 1989