Najdete nás na Facebooku

Podporují nás:

Oběti totality přirovnaly Zemana ke Gottwaldovi, kritizují ho za postoj k Číně

PTP Zeman x Gottwald Novinky.cz 4-12-2014

Prezidenta Miloše Zemana kritizuje za příklon ke komunistické Číně Svaz Pomocných technických praporů - vojenské tábory nucených prací ČR. Oznámili to ve čtvrtek členové rady svazu. Ve zmíněných praporech a táborech komunistický režim v 50. letech v Československu perzekvoval politicky nepohodlné osoby.

Svazu vadí třeba Zemanův výrok, že se při nedávné cestě do Číny jel poučit, jak stabilizovat společnost.

Výrok Zeman pronesl v čínské státní televizi, a podle svazu je hrozbou demokratickému vývoji v Česku. "Hrozí nástupem totalitního režimu formou čínského komunismu, který popírá lidská práva. Tyto výroky by měly vzbudit pozornost Ústavního soudu , neboť připravují prostor pro změnu demokratického režimu v rozporu s naší ústavou, což hraničí s vlastizradou," sdělila ústřední rada svazu.

"Gottwald se také jezdil do Moskvy učit, jak demokracii zakroutit krkem," píší členové rady.
Kritika přímé volby prezidenta

Svaz rovněž uvádí, že český prezident zlehčuje situaci na ukrajinském poloostrově Krym obsazeném ruskými vojáky i boje na východní Ukrajině.

"Je to v rozporu s naší zahraniční politikou a ohrožuje naši důvěryhodnost v rámci NATO. Na Ukrajině není občanská válka, je tam agrese stejná, jaké se dopustil Hitler proti Československu," míní rada. Kritizovala i prezidentova vulgární vyjádření ve vysílání Českého rozhlasu, která podle svazu ohrožují morální vývoj společnosti.

Ve svém stanovisku vedení svazu uvádí také, že je zapotřebí zjednodušit a sjednotit volební řád.

"Je zapotřebí potlačit prvky přímé demokracie, neboť přímá volba prezidenta nás přesvědčila, že naše společnost dosud na tento způsob volby není připravena a silně podléhá populistickým vlivům. Náš politický systém je založen na volné soutěži politických stran a je třeba posílit jejich postavení v systému," píše rada svazu.

Prezidentovy výroky o Číně, situaci v Rusku a na Ukrajině a další kontroverzní kroky byly kritizovány politiky i veřejností. Proti Zemanovi v posledních týdnech několikrát demonstrovaly stovky lidí. Při oslavách výročí 17. listopadu se dokonce v Praze sešly tisíce protestujících.