Najdete nás na Facebooku

Podporují nás:

Akce občanského sdružení

Kováčik a Zaorálek jako přes kopírák - sbližování ČSSD a KSČM pokračuje

Premiér Petr Nečas (ODS) míní, že situace kolem Ústavu pro studium totalitních režimů nabývá skandálních rozměrů. Podle premiéra jde o ovládnutí Archivu bezpečnostních složek a o to, aby informace z něj neohrozily budoucí vládní spolupráci ČSSD a KSČM. Nečas soudí, že opoziční sociální demokraté chystají po volbách menšinovou vládu s podporou komunistů, kteří za to prý budou požadovat místa ve státní správě. Pod tento Ústav totiž spadá také Archiv bezpečnostních složek, ve kterém jsou v depozitech uskladněny materiály 1. správy komunistické rozvědky, 2. správy kontrarozvědky a 3. správy vojenské rozvědky a kontrarozvědky, ale také část archivů 4. správy – sledování vnitřního nepřítele, která se nejvíce podepisovala na osudech lidí.

Komunisté a sociální demokraté Nečasův názor odmítají. Podle bývalého místopředsedy ČSSD Jiřího Dienstbiera prý ODS tak uměle vyvolává antikomunistickou hysterii. Projevy předsedy poslaneckého klubu KSČM Pavola Kováčika a místopředsedy ČSSD Lubomíra Zaorálka ale svědčí o něčem jiném. Jsou si totiž podobné jako by je někdo zkopíroval přes dnes již skoro zapomenutý kopírák.

Oba se také ostře vymezují proti církevním restitucím a českému kardinálovi Dominiku Dukovi. Ten přirovnal Zaorálka k někdejšímu komunistickému prokurátoru Urválkovi a hlavnímu komunistickému ideologovi, ministru kultury v padesátých letech, stalinistovi Václavu Kopeckému.

Pavel Kováčik (2. července 1955), V roce 1979 absolvoval obor zootechniky na VŠ zemědělské v Brně, v období prosinec 1988 - duben 1990 byl profesionálním funkcionářem OV KSČ v Třebíči. Dnes poslanec KSČM, od roku 2002 předseda poslaneckého klubu KSČM. V roce 2007 při sněmovní rozpravě omylem oslovil přítomné poslance slovem soudruzi. Lubomír Zaorálek, (6. září 1956), V roce absolvoval v Brně na filosofické fakultě obory marxisticko-leninská filozofie a politická ekonomie. Stínový ministr zahraničních věcí ČSSD, dlouhodobý poslanec, místopředseda Poslanecké sněmovny, v letech 2002–2006 předseda sněmovny.

Kovacik 300px

Zaoralek 300px

Zatímco podle premiéra Petra Nečase (ODS) nabývá situace kolem Ústavu pro studium totalitních režimů skandálních rozměrů, předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik v tom vidí zoufalé záchranné stéblo pro topící se ODS. Navíc se mu nelíbí, že Petr Nečas napadá pohraničníky a politruky

„To skutečně není nic jiného než volební kampaň, protože my s tím opravdu, ale opravdu nemáme nic společného.Víte, tehdy to byli pohraničníci a politruci, tehdy se chovali podle zákona i dnes se chovají čestně. A na rozdíl od dnešní garnitury, oni se ani tehdy nebáli a nekradli, sloužili své zemi podle svého nejlepšího vědomí a svědomí.Pro ně byla a je základním kritériem dobrá správa. A opakuji, na rozdíl od některých současných správců nekradou, a krást nebudou. Osobně považuji ten ústav jako samostatnou instituci za nadbytečný, protože by se touto problematikou mohlo například zabývat oddělení Historického ústavu soudobých dějin, nebo nějaké nově zřízené oddělení při Akademii věd. Pád své strany musí přece pan premiér nějak překrýt, v tuto chvíli se mu prý hodila situace kolem ÚSTR, stejně jako antikomunistická karta. A ta teprve začne narůstat, uvidíte. Vždycky se tak děje, když nevědí kudy kam, jenže věřím, že tentokrát to bude jiné, protože lidé měli dostatečnou možnost se přesvědčit, co a koho ty pravicové vlády zastupují,“

Zaorálek novinářům v Ostravě řekl, že na nepodložená obvinění je těžké reagovat, "protože to jsou nesmysly". "Žádné důkazy, žádné důvody, jednom dohady," uvedl. Za absurdní Zaorálek označil tvrzení, že by ČSSD chtěla Archiv bezpečnostních složek ovládnout.

„Prohlašuji místopřísežně, že sociální demokracii nikdy o žádný monopol na výklad našich dějin nešlo, ani neusilujeme o žádné klíče k bezpečnostním archivům. Jestli o to šlo panu Hermanovi a pravicovým politikům, kteří pět let ústavem vládli, tak je třeba to změnit. Historie ať patří historikům a politici by jim do toho neměli plkat. Bezpečnostní archivy mají být řádně spravovány a maximálně přístupné veřejnému bádání. Kdo se v minulosti provinil spoluprací s represivními složkami, neměl by se ucházet o vysoké politické funkce. O těchto věcech sociální demokracie s nikým nejedná a nesmlouvá a basta. Čekal bych, že premiér této země se bude zabývat historicky vysokou nezaměstnaností, omezováním zdravotní péče, nebo tím, kdo zaplatí těch 300 milionů, které bude požadovat Česká spořitelna za zpackaný projekt sKarty. Kdybyste dokázali odpovědně vládnout, nemusely by vás rostoucí preference komunistů tak děsit. Snažíte se alespoň zdiskreditovat a pošpinit politickou opozici – odvést pozornost k tématům, která se vám v minulosti osvědčovala. Když je nejhůř, dá se vždy vytáhnout karta laciného antikomunismu. To je celá podstata dnešního takzvaného boje o ÚSTR. Obávám se, že vám ve skutečnosti vůbec nejde o reflexi minulosti, o spáchané křivdy a politické vězně.“