Najdete nás na Facebooku

Podporují nás:

Akce občanského sdružení

Den památky obětí holokaustu

U příležitosti Mezinárodního dne památky obětí holocaustu a předcházení zločinů proti lidskosti uspořádal spolek Publicum commodum, za podpory Městské části Praha 1, vzpomínkové matiné pro žáky základních škol Prahy 1 a pozvané hosty. Vystoupení pamětníků v malém sále Městské knihovny v Praze moderovala předsedkyně spolku Publicum commodum a zastupitelka hlavního města dr. Jaroslava Janderová a historik dr. Pavel Žáček.

 

Spolek Publicum commodum je dobrovolné sdružení, jehož členové se věnují především problematice, která je spojená s obdobím II. a III. odboje, tj. historickému období 1938 – 1945 a 1948 až 1989. Za jeden ze zvláště závažných problémů naší společnosti považují značnou ztrátu historické paměti u části populace, zvláště pak u mládeže.

To také připomněl ve svém vystoupení Pavel Žáček, který hovořil o tom, že pamětníků hrůz nacistických vyhlazovacích táborů, ale i stalinských gulagů, postupně ubývá a toho se snaží využít některé politické síly ke zpochybňování či dokonce popírání holocaustu i existence sovětských pracovních táborů. Přitom vazby mezi těmito dvěma zrůdnými zařízeními jsou velice úzké.

Plukovník Roubíček vyprávěl o tom, jak se mu jako jednomu z mála podařilo přežít ve vyhlazovacím táboře Osvětim, kde zahynula celá jeho rodina. Podplukovník Jiří Kafka popisoval své osobní zážitky, kdy odjel v roce 1939 z tehdejšího Československa jako jedno z 669 dětí v tzv. Wintonových vlacích. Po ukončení střední školy v Anglii se přihlásil do armády a bojoval proti nacistickému Německu jako střelec 311. bombardovací perutě Královského letectva. Profesor Ludevít Végh popisoval svůj život v ilegalitě, nucené práce a útěk z transportu do koncentračního tábora a také osud svého bratra Mikuláše Véghta, který před nacisty utekl do Sovětského svazu, kde však byl zatčen orgány NKVD a posléze uvězněn v gulagu v Solikamsku, kde také posléze na následky podvýživy a nelidských podmínek zemřel.

Další informace o životech a osudech těchto tří, dosud neuvěřitelně vitálních pamětníků – devadesátníků, najdete na těchto odkazech:

Plukovník ve výslužbě Rudolf Roubíček – 1926 – 90 let !!

Podplukovník ve výslužbě Jiří Pavel Kafka – 1924 – 92 let !!

Prof. Ing. Ludevít Végh, DrSc. – 1921 – 95 let !!

Kulturní program vzpomínkového setkání tvořil kvartet lesních rohů orchestru Národního divadla, kytarové duo Konzervatoře Jaroslava Ježka a Dětská opera Praha.

Za Publicum Commodum o.s.:

JUDr. Jaroslava Janderová
Ivan Bednář
Jiří Verner

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. - historik

Plukovník ve výslužbě Rudolf Roubíček (1926)

Podplukovník ve výslužbě Jiří Pavel Kafka (1924)

prof. Ing. Ludevít Végh, DrSc. (1921)

 

soubor Dětské opery Praha pod vedením Jiřiny Markové-Krystlíkové