Najdete nás na Facebooku

Podporují nás:

Akce občanského sdružení

Pietní setkání v Petschkově paláci v pondělí 6.května v 11:00 hod.

Občanské sdružení Publicum Commodum pořádá v pondělí 6.května 2013 v 11:00 v prostorách bývalého Petschkova paláce v ulici Politických vězňů 20, kde dnes sídlí Ministerstvo průmyslu a obchodu, pietní setkání, konané tradičně při příležitosti blížícího se výročí konce 2. světové války na našem území a vzpomenutí umučených a zavražděných 1938-1945. Bývalá „Pečkárna" byla za okupace sídlem gestapa, které ve zdejších sklepních prostorách věznilo a mučilo české vlastence.

Spolu s nacistickou armádou vtrhlo v březnu 1939 do českých zemí také gestapo – státní policie. Za šest let jeho působení na území Protektorátu Čechy a Morava bylo z politických důvodů zatčeno téměř 115 tisíc lidí.

Pietního aktu se rovněž zúčastní Rudolf Roubíček, který prošel řadou nacistických koncentračních táborů a přežil i pochod smrti na konci války. Své vzpomínky shrnul v knize Přežít tohle peklo stůj co stůj!!!, již vydalo Publicum Commodum v roce 2011 a kterou můžete zdarma získat, napíšete-li na adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. .

Tragickou dohrou 2. světové války pak bylo věznění a mučení mnohých vězňů z nacistických koncentráků v koncentrácích zřízených komunisty po roce 1948.

„Scházíme se pravidelně při této příležitosti proto, abychom nezapomněli na utrpení všech našich spoluobčanů, kteří nacistickým terorem prošli a kteří obětovali své životy v boji proti fašistické totalitě. Bohužel z událostí poslední doby - nástup komunistů do krajských koalic s ČSSD, snaha o likvidaci Ústavu pro studium totalitních režimů apod. - můžeme dovodit, že demokracie je pro některé naše spoluobčany nepohodlná forma společenského systému a že mnozí by si možná přáli vrátit zpět nějakou formu totality, v níž by mohli prosazovat své pokřivené názory a touhu ovládat" řekla k připravované pietní akci JUDr.Jaroslava Janderová, koordinátorka pro II. a III. odboj.


JUDr. Jaroslava Janderová při zahájení pietního setkání v Petschkově paláci v roce 2012

JUDr. Jaroslava Janderová při zahájení pietního setkání v Petschkově paláci v roce 2012


Rudolf Roubíček, bývalý vězeň koncentračního tábora a účastník pochodu smrti, se zúčastnil pietního setkání v Petschkově palácu v roce 2012

Rudolf Roubíček, bývalý vězeň koncentračního tábora a účastník pochodu smrti, se zúčastnil pietního setkání v Petschkově palácu v roce 2012