Najdete nás na Facebooku

Podporují nás:

Akce občanského sdružení

Jaroslava Janderová se v Bruselu zúčastní zahájení výstavy k 75.výročí podepsání Mnichovské dohody

Zapomenutá oběť aneb Poslední výspa demokracie ve střední Evropě (European forgotten sacrifice – The last oupost of demokracy in Central Europe) je název výstavy k 75. výročí podepsání Mnichovské dohody 30. září 1938, která okleštila tehdejší Československo a připravila tak půdu pro jeho pozdější okupaci (březen 1939).

Vernisáž výstavy, kterou připravil europoslanec Jan Zahradil, předseda frakce Aliance evropských konzervativců a reformistů v Evropském parlamentu, ve spolupráci s Vojenským historickým ústavem, se koná 24. září v budově Evropského parlamentu v Bruselu. Vernisáže se zúčastní také řada pozvaných hostů, mimo jiných také JUDr. Jaroslava Janderová, předsedkyně občanského sdružení Publicum commodum, které se dlouhodobě věnuje problematice II. a III. odboje, předsedkyně a kandidátka do Parlamentních voleb Oblastního sdružení ODS Praha 1. Za Český svaz bojovníků za svobodu se vernisáže zúčastní místopředseda ČSBS Ing. Emil Kulfánek, a za Kruh občanů ČR vyhnaných v roce 1938 z pohraničí Ing. Jiří Prokop. Se zahajovacím projevem vystoupí také ředitel VHÚ Aleš Knížek.
 

Vyhnání Čechů ze Sudet se uskutečnilo v roce 1938 po přijetí Mnichovské dohody, jejímž hlavním bodem bylo odstoupení pohraničí Československé republiky, v hranicích, jež stanovila Německá Říše. Vyhnány byly desetitisíce Čechů, českých a německých Židů a německých antifašistů. Z různých zdrojů se toto číslo pohybuje někde mezi 150–250 tisíci osobami.
 

Kromě sudetského pohraničí ještě Československo muselo postoupit Maďarsku velkou část jižního Slovenska a Podkarpatské Rusi a Polsku Těšínsko. Okleštěný a do značné míry nefunkční státní tvar (přerušené dopravní tepny, ztráta velké části průmyslu) tak dohromady přišel o 33 procent území a 4,8 milionu obyvatel. Přejmenoval se na Česko-Slovenskou republiku, kde zbytek Slovenska i Podkarpatské Rusi měly (poprvé od roku 1918) statut autonomie. Toto období tzv. Druhé republiky však trvalo jen 167 dní, než Hitler 15. 3. 1939 anektoval i tento zbytek.
 

Ivan Bednář

European Forgotten Sacrifice pozvanka