Najdete nás na Facebooku

Podporují nás:

Proč lezou do politiky?

Zase se to stalo. Vysoký státní úředník, kancléř prezidenta republiky Miloše Zemana, se projevil jako zdatný investor. Koupil po čertech lacino vilu v pražských Strašnicích. Vratislav Mynář (SPOZ) tam koupil dvoupatrovou funkcionalistickou vilu s dvěma terasami za 5 a půl milionu korun. Realitní makléři odhadují její cenu přes deset milionů. Tedy dvojnásobek. Ti odvážnější mluví dokonce o dvaceti milionech.

Těm všem vypálil hradní kancléř rybník. Není to první skvělý kup. V letech 2003 – 2006 získal na dvakrát čtyř patrový měšťanský dům v ještě lukrativnějším místě, na Janském vršku na Malé Straně. Zaplatil za něj 12 milionů. Rok poté znalci cenu odhadli na 28 milionů. Tedy více než dvojnásobek. Jakoby to byl nějaký povánoční prodej. Sleva 50% na všechno.

Anebo není Mynář tak geniální nákupčí a za vilu zaplatil mnohem víc než přiznává. Znáte to, jak se to dělá? Ochotný odhadce sníží cenu na minimum, z té se zaplatí daň z převodu nemovitosti, a zbytek se doplatí neoficiálně někde bokem. Nejlépe v igelitové tašce. Také krabice od bot je vhodná. Nebo kazeta s lahvemi vína.

Je-li tomu tak, jde o daňový podvod. Říká se tomu krácení daně z převodu nemovitosti. Ale tak to jistě nebude.

Mynář zdaleka není sám. Schopných investorů je u nás více. Třeba taková Karolína Peake z Věcí veřejných. Pamatujete? Sto devadesát jedna dní byla ministryní obrany. Také byla šéfová výboru pro boj s korupcí. S kancléřem Mynářem měla společného mimo jiné i to, že po svém nástupu do funkce ministryně obrany si nepožádala o bezpečnostní prověrku, ač ji musela mít.

Tak tahle ta Peake koupila vilu v pražské Tróji za 9,7 milionu korun. O několik let později sídlo prodali za 57 milionů. Na prodeji vily vydělali něco kolem 33 milionů korun. Geniální.

Zatajené miliony z prodeje paní Peake jaksi „pozapomněla“ uvést ve svém majetkovém přiznání. Vilu navíc prodala firmě s akciemi na majitele, proti kterým ve své protikorupční činnosti Peake tak intenzivně vystupovala. Řídila boj s korupcí tak urputně, že si zapomněla všimnout jednoho malého korupčníka doma ve skříni. Její manžel Charles Peake byl svého času propuštěný z Unipetrolu na základě podezření z manipulace s výběrovým řízením.

A co Standa, který to myslel upřímně? Spekulace s akciemi bývalému předsedovi vlády Stanislavu Grossovi (ČSSD) vynesly skoro 100 milionů Kč. Jiný předseda vlády Jiří Paroubek (ČSSD) zázračně zbohatl na prodeji své knihy Můj život v politice, kterou ale nikdo v obchodech nekupoval. Přesto mu kniha vydělala na dům v Řecku na ostrově Ithaka.

Jsou to geniální spekulanti či investoři. Tak proč lezou do politiky? V soukromém byznysu by si jistě vydělali víc, ne? Odpověď zní - právě proto tam lezou, milý Watsone. Celá věc má totiž drobný háček.

Oni nebyli geniálními investory a spekulanty před svým nástupem na vysoké státní funkce, ale naopak stali se jimi až po svém nástupu do těchto funkcí. Kdyby to bylo naopak, nejdříve by byli úspěšní a pak šli do politiky, asi by to bylo v pořádku. Jenomže oni nejdřív vtrhnou do politiky s protikorupčními hesly na zádech, a pak zbohatnou. Podivné.

Standa to myslel tak upřímně, až se zapletl do lží o strýci Vikovi, který mu měl půjčit více než milion korun, které ale strýc Vik nikdy neměl. Ve své době nejoblíbenější politik tak nedokázal vysvětlit, kde vzal peníze na koupi nového bytu. Odešel z politiky a zázračně zbohatl. Komu se to povede?

Premiér Sobotka to vysvětlit dokázal – na byt si prý ušetřil z poslaneckých náhrad. Tedy z peněz, které dostávají poslanci, aby se jim ulehčil výkon jejich nelehké funkce. Sobotka je dokázal „přesměrovat“ a šup, nový byt byl na světě.

Mynář si teď splétá oprátku kolem kancléřského krku. Bude zajímavé sledovat, jak dlouho mu to bude prezident Zeman trpět. Možná si toho, zaměstnán ranním léčením následků častých viróz, ještě nestačil všimnout.

Ivan Bednář  

ivanbednar.blog.iDNES.cz