Najdete nás na Facebooku

Podporují nás:

Putinovi poradci na Hradě

Prezident Miloš Zeman obviňuje ministra zahraničí Luboše Zaorálka z appeasementu, který projevovali západní politici vůči Adolfu Hitlerovi. Je to liché obvinění. Jakkoliv Zaorálka nemusím, ministr zahraničí je v tomto směru pouze realista, zatímco Zeman se pasuje do role populisty, vědoucího, že jeho stanoviska jsou naprosto nereálná. Miloš Zeman pronesl na konferenci Let My People Live! válečnický projev, vyzývající k vytvoření vojenské koalice proti islámskému terorismu, Zaorálek toto vyhlášení novodobé křižácké války označil za nesmysl.

„Potřebujeme sjednocenou ozbrojenou akci, akci vedenou na mezinárodní úrovni, akci vedenou pod egidou Rady bezpečnosti Spojených národů,“ řekl prezident Miloš Zeman, „akci, do jejíchž mezinárodních sil rychlého nasazení by měli vyslat své síly pokud možno všichni stálí členové Rady bezpečnosti.“

Připomeňme, že Rada bezpečnosti OSN je patnáctičlenná a je odpovědná za zajištění světového míru, mezinárodní bezpečnosti a řešení světových konfliktů. Pět států jsou tzv. stálí členové se zvláštními pravomocemi. Jde o USA, Velkou Británii, Rusko, Francii a Čínu. Radu bezpečnosti pak dále tvoří 10 nestálých členů, kteří jsou voleni Valným shromážděním OSN na dvouleté období.

Nejvýznamnější zvláštní pravomocí stálých členů RB OSN je neomezené právo veta, kdy kterýkoliv z nich může zablokovat jakékoliv rozhodnutí Rady. Toto veto nelze žádným způsobem obejít. Nechce se mi věřit, že by to Miloš Zeman nevěděl. Spíš se domnívám, že si byl dobře vědom toho, že k nějaké sjednocené vojenské akci proti islámskému státu pod vlajkou stálých členů Rady bezpečnosti nemůže ve skutečnosti vůbec dojít. Oni totiž tři stálí členové už v koalici, která vede boj proti Islámskému státu, jsou. Spojené státy, Velká Británie a Francie. Zeman tedy vyzývá k zapojení se do boje proti terorismu pouze Rusko a Čínu. Tedy dva státy, pro které má Zeman sympatie a pochopení.

Při své nedávné návštěvě Číny se Zeman vyznal, že se do Číny jezdí učit, jak stabilizovat společnost a jak urychlit ekonomický růst. Gottwald byl svého času upřímnější. Svého času v parlamentu přiznal, že se jezdí učit do Moskvy, jak buržoustům zakroutit krkem. Mohl se tedy Zeman v Pekingu zmínit o tom, že by se Čína měla pustit do války v Iráku a Levantě. Nejspíš to ale neudělal.

Také měl možnost své plány konzultovat osobně se dvěma Putinovými poradci - V. Jakuninem a M. Kantorem, které hostil v Praze na výše zmíněné konferenci. Co mu na to řekli, Zeman nesdělil. Až co řekne báťuška Putin.

Nejasné je, proč by se, podle Zemanových představ, měli operace protiteroristům zúčastnit jen stálí členové Rady bezpečnosti OSN a proč ne i další státy, Česko nevyjímaje. OSN se také doposud nepodařilo vytvořit nějaký efektivní systém velení a řízení takových operací, jak to navrhl prezident Zeman, tedy mandátu, kdy by jednotky OSN mohly vůči protivníkovi "použít všech prostředků“. A kdo by takovému vojsku velel? Americký generál? Čínský? Ruský? Nebo by vydávali rozkazy kolektivně? Nebo by si každý vymezil kus Islámského státu a tam bojoval se svými vojáky, aby se nakonec potkali ve vítězném objetí na Sinaji jako ruští vojáci a americkými v dubnu 1945 na Rýně?

Zkrátka, a dobře, Zemanův návrh je nejen bláhový, ale ve své podstatě i nebezpečný.

Mezi českou a polskou vzpomínkou na holokaust nemohl být ostřejší kontrast. Poláci pojali 70. výročí osvobození německého koncentračního tábora Auschwitz (Osvětim) neokázale a s úctou k posledním žijícím vězňům tábora, kde zahynulo 1,1 milionu lidí. Piety se zúčastnil ukrajinský prezident Petro Porošenko, spolu s prezidenty Německa a Rakouska, Francie, hostitelského Polska a dalších zemí. Německý prezident Joachim Gauck v Německém spolkovém sněmu se v předvečer vzpomínkové akce přihlásil k historické odpovědnosti Německa. Dokázal tak, že se Němci, na rozdíl od nás, dovedou vyrovnat s temnými stránkami své historie, ať již jde o nacistickou minulost či mladší komunistickou zvůli.

Namísto moudrých slov prezidenta Gaucka Zeman v Praze na Hradě jen mlátil prázdnou slámu. Když si libuje v historických paralelách: jeho slova nejspíš připomněla komunisty omílanou falešnou iluzi, že Sovětský svaz jako jediný nám nabídl v roce 1939 pomoc proti německé okupaci. Jenomže realita byla jiná. Sovětský svaz v té době neměl s Československem žádnou společnou hranici, a do Československa by dostal jen přes území tehdejšího Polska. To ale přechod ruských vojsk odmítlo, takže se mohl Stalin chvástat jak chtěl. Nakonec ruku v ruce právě s Hitlerem okupoval samotné Polsko.

V Praze tak, ve chvíli, kdy Putinovské Rusko nezákonně uchvátilo ukrajinský Krym a podporou povstalců rozvrací východ Ukrajiny, předseda Evropského židovského kongresu, ruský oligarcha Vjačeslav Moše Kantor velebil Putina jako největšího ochránce Židů v Rusku. A k údivu účastníků pronesl na konferenci projev také Vladimir Jakunin, muž, který údajně nebyl vůbec pozván a který je jako blízký Putinův spolupracovník na sankčním seznamu Evropské unie – a který loni v létě hostil na Rhodu prezidenta Zemana.

Takové je srovnání Česka s Polskem a Německem. Ostudné.

Chce-li tedy Zeman nějakou protiteroristickou koalici, ať přiměje své východní tutory k tomu, aby se přidali k té stávající. A sám nechť dodržuje závazky, které k našim spojencům máme. Zahraniční politika se nedělá s Vráťou Mynářem nad bůhví kolikátým panákem slivovice. Její věrohodnost je daná především dodržováním spojeneckých dohod a závazků.

Ivan Bednář

ivanbednar.blog.iDNES.cz