Najdete nás na Facebooku

Podporují nás:

Osudy Miloše Zemana a Jiřího Ovčáčka

Slovo Osud je filozofický názor, že veškeré události jsou předem určeny. Odtud fatalismus, založený na přesvědčení, že všechno důležité v životě a na světě je dáno osudem a člověk to nemůže ovlivnit. Ať udělá cokoli, o výsledku rozhoduje osud. Cesty Páně jsou konec konců nevyzpytatelné. Osudy lidí se někdy míjejí nebo pozoruhodně kříží. To je i případ životního příběhu prezidenta Miloše Zemana a jeho tiskového mluvčího Jiřího Ovčáčka.

Jiří Ovčáček se kdysi přihlásil na arcibiskupské gymnázium, poté nedostudoval dvě vysoké školy, aby zakotvil v komunistických Haló novinách, kde vyráběl píárové články velebící Komunistickou stranu Čech a Moravy a její vůdce. Z Haló novin zamířil do bulvárního Blesku, odtud do Lidového domu a nakonec skončil na Pražském hradě jako tiskový mluvčí prezidenta Miloše Zemana.

Miloš Zeman začínal v politice jako prognostický novinář článkem v Technickém magazínu Prognostika a přestavba. Právě tento článek ho proslavil a následně přivedl do Československé televize. Zveřejněná čísla o zaostávání ČSSR ho po revoluci vynesly mezi politickou špičku a nakonec i do Strakovy akademie. Nakonec se prezidentem. Má to ovšem jeden háček, neřku-li hák. Jak sám Zeman později přiznal, uváděná čísla si prostě – vymyslel. Vůbec neodpovídala skutečnosti.

Lež provází Ovčáčka a prezidenta Zemana jako nerozlučná družka. Již v prezidentské kampani Miloš Zeman obratně manipuloval s pomluvami a urážkami. Nepravdivá tvrzení ho vynesla na Pražský hrad, kde se záhy uvedl virózou, způsobenou mohutným popíjením vodky na ruském velvyslanectví, při otvírání svatováclavského pokladu.

Nemá cenu vypočítávat všechny lži, které kolem sebe prezident Zeman šíří. Díky hrubě vulgárním výroků odmítl jeho rozhovory vysílat veřejnoprávní rozhlas živě. Mohly by ohrozit mravní výchovu mládeže. A tak se prezident Zeman dnes objevuje především v Haló novinách (obsáhlý rozhovor v březnu letošního roku) a nedávno také poskytl stejný rozhovor bulvárnímu Blesku. Zdá se, že se stále hlouběji propadá do, řečeno jeho slovy, novinářské žumpy. V případě Blesku té nejsmrdutější. Zatímco prezidenti Václav Havel a Václav Klaus a poskytovali rozhovory klíčovým světovým deníkům, přednášeli na prestižních světových universitách, Miloš Zeman rozdává moudra mezi exhibujícími českými celebritami, články o tom, co si myslí maminka Ivety Bartošové o Rychtářovi a fotografiemi Babišovy manželky Moniky v soukromém sídle Čapí hnízdo.

Lhát ale nepřestal. Fikce a realita mu splývají dohromady, těžko se rozeznává, co je vlastně lež a co skutečnost. Domnívám se, že ani sám Miloš Zeman tyto dvě polohy nerozlišuje. Šéf Zemanova zahraničního odboru Hynek Kmoníček raději varuje – výroky Miloše Zemana neberte vážně. Lhaní Miloše Zemana možná už není nepěkná vlastnost, ale choroba.

Zeman Blesku prozradil, kdy a jak se seznámil se svým mluvčím Jiřím Ovčáčkem. Prý tehdy Ovčáček pracoval jako redaktor deníku Právo (správně Haló novin) a na rozdíl od těch, co píší politické komentáře, on psal objektivní zpravodajství (správně články o partajním šéfovi „Vojtěch Filip jedná vždy férově“).

Jejich osudy se zkřížily. Zatímco ale Ovčákovo fatum je na jakémsi vzestupu (Haló noviny – Pražský hrad), Zemanovo jako by bylo na sestupné dráze (veřejnoprávní televize, rozhlas, předseda vlády, prezident, Haló noviny, Blesk).

Miloš Zeman teď míří na oslavy do Moskvy. Vláda mu sice snížila výdaje na minimum, ale nevadí. Podle člena výboru Státní dumy pro sociální politiku Sergeje Jurčenka mu ruští poslanci když tak zaplatí cestu ze svého. Jen by si měl dát pozor, aby ho nepotkal osud Borise Jelcina, kterého všichni pamatujeme, jak stižen vodkovou virózou rapoval v Rostově na pódiu před tanečním orchestrem.

Už teď některé výroky Miloše Zemana budí obavy. Podle něj je jedno, zda se do dvaceti let spojí Evropská unie s Ruskem nebo Rusko pohltí Evropskou unii. Prý to vyjde na jedny peníze.

Ale to bude nejspíš zase jedna taková ta kolosální lež, jako když Zeman začínal svoji politickou kariéru.

Ivan Bednář

ivanbednar.blog.iDNES.cz