Najdete nás na Facebooku

Podporují nás:

Sjezd lidovců a vodňanské kuře

Dvoudenní sjezd KDU – ČSL ve Zlíně skončil. Delegáti si zvolili staronové vedení, všichni se spokojeně poplácali po ramenou a rozprchnou se domů. Pocit hořkosti ale zůstává.

 

Staronový předseda Pavel Bělobrádek se navrátil do osvědčených lidoveckých kolejí. Ani ryba, ani rak. Možná trochu doprava, možná trochu doleva, ale hlavně zůstat u koryt. Jsme přece klidná síla.

Podle Bělobrádka se podařilo splnit 3 cíle, které si vytkl před 3 lety, a to návrat do sněmovny, oddlužení a vytvoření budoucnosti.

To jsou cíle nic neříkající o celostátní politice či dobrém stavu naší společnosti. To, že se lidovci vrátili do poslaneckých křesel je ku prospěchu především jim samotným a stranické kase. V Parlamentu ČR totiž nejsou skoro vidět, a ve vládě přikrývají šílené nápady oligarchy Andreje Babiše. Na církevní restituce si sáhnout nedáme, je lidovecká vizitka, v ostatním si dělejte, co chcete.

Že se KDU – ČSL oddlužila? Možná, ale že se státní dluh při výrazném ekonomickém růstu nesnižuje, to je lidovcům lhostejné. Oni si hrají na vlastním písečku. A tam prý dluhy nemají.

O tom, jaký význam lidoveckému sjezdu přikládá koaliční partner z hnutí ANO Andrej Babiš svědčí  jistě skutečnost, že na sjezd do Zlína nedorazil. Povídal si místo toho v průhonické Sokolovně, kterou vlastní, s hokejistou Jaromírem Jágrem. Prý se mu v sokolovně moc líbilo. Možná si i společně zacvičili.

A tak předsedu hnutí ANO zastoupila na lidoveckém sjezdu hlásná trouba Andreje Babiše, Jaroslav Faltýnek. Ten se prý politice teprve učí, a tak s ním máme mít trpělivost.

Ostatní se přičinili. Přijelo spící kníže Karel Schwarzenberg (TOP 09) i Petr Fiala (ODS). Polívčičku si pokusil přihřát i předseda Starostů již dost omšelý Petr Gazdík a šéfová Zelených Jana Drápalová. Dostavil se i koaliční partner nejmocnější Bohuslav (Dluhoslav) Sobotka (ČSSD).

Byli svědky prvořadé události. Pavel Bělobrádek obhájil svůj post předsedy KDU-ČSL. Neměl protikandidáta.  Jako hlavní cíl lidovců v nadcházejících volbách vytkl Bělobrádek rozlomení rudooranžové koalice v krajích.

Třísku v oku svého bratra vidíš, ale břevno ve svém oku nevidíš. V krajích Bělobrádkovi vadí spolupráce socanů a komoušů, to jsou mi novinky. Že ve vládě již dávno existuje estébácko- rudo – oranžová koalice za účasti lidovců, zřejmě není schopen připustit. A že existuje podpora vládní koalice komunisty, o tom není žádných pochyb. Příklad poslední – opoziční strana KSČM, za kterou se komunisté jakoby proklamují, nepodpoří návrh opozice na odvolání koaliční vlády, ale naopak, koaliční vládu podrží.

Kdysi tzv. opo smlouva (plným názvem Smlouva o vytvoření stabilního politického prostředí v České republice uzavřená mezi Českou stranou sociálně demokratickou a Občanskou demokratickou stranou) byla aspoň veřejná. Jak ODS, tak ČSSD se dohodli na podmínkách, které umožnily stabilní fungování menšinové vlády Miloše Zemana po celé funkční období 1998–2002.

Však to taky ODS odskákala. ČSSD kupodivu nikoliv. Novináři se předháněli v dehonestujících článcích (napadali hlavně Václava Klause), pražská kavárna bzučela slovy rozhořčení a vzteku (napadali hlavně Václava Klause).

Dnes KSČM jako opoziční strana trvale podporuje koaliční vládu, je de facto její utajenou součástí. A v médiích ticho po pěšině.

Nepřítomnosti Andreje Babiše využili někteří politici ke skrytým narážkám. I málo statečný Sobotka se odvážil do něj rýpnout. Přišel prý konečně na to, že veřejný prostor nelze řídit jako firmu, nebo dokonce zprivatizovat jako firmu.

Bělobrádek ani to ne. Spokojil se se skromným konstatováním, že „marketingový souboj není náš styl, prohráli bychom s těmi, kteří nic jiného než marketing nemají a jsou ochotni na svou propagaci věnovat řádově větší sumy než my,“ řekl Bělobrádek.

Tomu všemu se Babiš jenom směje v tělocvičně v Průhonicích. Pozval si tam pro zábavu kašpárka. Hokejistu číslo 1 Jaromíra Jágra. Však mu taky za to řádně zaplatil. V reklamě na „vodňanské kuře“.  

Nebo že by měla hvězda světového hokeje zastavit klesající preference hnutí ANO? Navíc jsou příští rok senátní volby. Jágrovi 40 už bylo, a příští rok zřejmě bude na Floridě končit. Že by budoucí senátor? Když měl Paroubek Šlégra, Kalousek má Břízu, tak já budu mít Jágra!

Jenomže, jeden z největších zpracovatelů drůbeže v Česku, společnost Vodňanské kuře z Babišovy skupiny Agrofert, se loni, navzdory reklamě s Jágrem, propadl do ztráty ve výši 9,7 milionu korun.

Ale co, on to někdo zaplatí. Někdo? My to zaplatíme, to si pište!

Ivan Bednář.

ivanbednar.blog.iDNES.cz