Najdete nás na Facebooku

Podporují nás:

Je na řadě Dienstbeir nebo Němeček?

Z Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy odešlo za rok a čtvrt devět pracovnic protokolu. Vedle toho se vyměnilo šest řidičů, sekretářka ministra Marcela Chládka prý denně brečela, a jeho chování si bývalá pracovnice personálního odboru vyhodnotila jako „mobbing.“

 

Mobbing je v moderní terminologii druh rafinované šikany na pracovišti. Samotný pojem popisuje chování zvířat, kdy si zvířecí společenství (např. stádo) brání své území před vetřelcem tím, že na něj jako celek útočí. U nás se ale používá ve významu teror na pracovišti nebo psychoteror. Charakteristická je pro ně skrytost, rafinovanost a zákeřnost.

Předseda vlády Bohuslav Sobotka sice pokládá Marcela Chládka za nejlepšího ministra školství za posledních deset let (!), ale teď prý přestal splňovat přísné nároky, které sociální demokracie po svých členech, vykonávající vysoké ústavní funkce, požaduje. A tak premiér navrhl jeho odvolání. Prý nechce, aby bylo fungování ministerstva a práce sociální demokracie ve vládě zatíženo zveřejněnými podezřeními a diskuzí o nich.

Nu což, to by se dalo od premiéra hodnotit pozitivně, premiér chrání svoje stádečko před médii jako kvočna čerstvě vylíhlá kuřata.

Chládek ovšem považuje svoje odvolání za důsledek bezprecedentního útoku na svojí osobu za strany médií, vlastněných Andrejem Babišem. Podle Chládka by se nemělo ustupovat připravenému lynči médií koaličního partnera.

Jsou to poměry v koalici! Kdybych byl Miloš Zeman, ocitoval bych zde dávno omšelý bonmot, jak se stupňuje slovo nepřítel. Nepřítel, zavilý nepřítel, koaliční partner.

Ne, že by mi byl ministr Chládek nějak sympatický, to ne. Ale otázkou zůstává, proč právě on a proč právě teď, když zprávy o jeho chování na ministerstvu probleskovaly již hodně dlouho.

Babišovým médiím se přece už před časem nabídl ministr Jiří Dientsbier. Z Vládní agentury pro sociální začleňování, která je odborem úřadu vlády a spadá pod ministra pro lidská práva a legislativu Jiřího Dienstbiera (ČSSD) odešlo na protest proti Dienstbierově způsobu vedení agentury 14 lidí. Nyní se chystají agenturu opustit další pracovníci. Alena Zieglerová, která byla pověřena řízením agentury po dubnovém odvolání jejího ředitele Martina Šimáčka, sdělila, že ve "druhé vlně" podává nyní výpověď dalších10 lidí.

Tak proč jenom Chládek?

Buď jsou prohřešky Marcela Chládka závažnějšího charakteru, a nejde v jeho případě o mobbing, ale o sexuální stalking či harasment (ano, taková je čeština v posledních letech) a článek v Mladé frontě byl jenom jakýmsi varováním premiéra Sobotky, že pokud Chládka neodvolá, vyrukuje Mladá fronta se závažnějšími delikty sexuálního „bivoje“, jak byl Chládek nedávno označen v talk show televize Barrandov.

V tom případě se ale nabízí precedens před dvěma roky odsouzeného lékaře Jaroslava Bartáka, který za sexuální zneužívání svých asistentek vyfasoval 14 let. Někdo by měl na Chládka podat trestní oznámen. Ale to nikdo neudělal. Policejní vyšetřování se zřejmě do téhle hry nehodí. Postačí Chládkovo odvolání.

V případě Jiřího Dienstbiera se Babišova média, na rozdíl od Chládka, nijak kór moc neprojevovala. Jeho křeslo je totiž vcelku bezvýznamné. Netečou přes něj nijak zvlášť velké prostředky, Babiše v podstatě nezajímá.

Křeslo ministra zdravotnictví, to je jiná. To by se Babišovi hodilo. Už když v říjnu loňského roku ministr financí Andrej Babiš ohlásil vznik svojí pracovní skupiny ke zdravotnictví, objevily se pochybnosti, jak je tento krok ministra, který sám ve zdravotnictví podniká, motivován. Jestli jsou údaje o tom, kolik dostávají jednotlivé nemocnice zaplaceno, lákavější pro Babiše - ministra financí, nebo pro Babiše - investora ve zdravotnictví.

Podle způsobu řízení úřad by logicky měl být teď na řadě Jiří Dienstbier, kdo se pod tlakem Babišových médií bude pakovat. Myslím si ale, že to bude spíš ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček..

Rozmohlo se totiž ohýbání faktů ne podle svých zásluh, ale podle svých potřeb.

Vrchol poslední: státní zástupce Rostislav Bajgar považuje, podle médií, rozsudek zprošťující Janu Nečasovou, dříve Nagyovou, a tři vojenské důstojníky obžaloby ze zneužití tajné služby za nezákonný!

Zástupce státu obviňuje zástupce státní moci z nezákonných postupů. Ministr spravedlnosti mlčí. V takovém rejdišti se to Babišovi žije, co?!?

Ivan Bednář

ivanbednar.blog.iDNES.cz