Najdete nás na Facebooku

Podporují nás:

Najde se nový Čech aneb Zlatej Mirek Šlouf

Nový epochální výlet Matěje Broučka, tentokráte do XV. století, tak se jmenovala povídka Svatopluka Čecha, kterou uveřejnil v roce 1888. Po 127 letech dochází k jeho zřejmému opakování.

 

Po úspěchu povídky Pravý výlet pana Broučka do Měsíce, se Svatopluk Čech rozhodl napsat pokračování fiktivních cestovatelských osudů pražského měšťana a poslal ho do dob husitských.

Dnes to není Matěj Brouček, ale Miloš Zeman. Necestuje do XV. století, ale po českých krajích. Přijede, pojí, popije, pochlubí se, prohodí pár omšelých bonmotů, všechno slíbí a zase odjede. Krajští bafuňáři ze sociální demokracie jsou nadšení. Přijel sám velký Miloš.

Že to nemá žádný vliv na chod kraje, na řešení problémů, které v krajích jsou, na citelný nedostatek peněz, který, díky neschopnosti ministra financí Andreje Babiše vybírat daně, města a obce silně trápí, je jasné

Teď se Milouš, ehm Miloš, nějak se mi ti Milošové a Miloušové pletou, asi to nebude náhoda, chystá do jihočeského kraje. Pravda, něco sice jeho výlety státní kasu stojí, ale ve srovnání s Babišovou řepkou je to pakatel.

Svatopluk Čech popisuje cestu, jakou se pan Brouček dostal do XV. století. Poté co vyšel jako poslední host z hostinské světnice, mu najednou ustoupila půda pod nohama, zavrávoral jak Miloš Zeman při otvírání zámků ke korunovačním klenotům, a sjel do hlubin pod Vikárkou. Nestalo se mu nic, ale když škrtnul sirkou, aby zjistil, kde je, ocitl se v době husitské. Pražané se právě připravovali, jak odolat obléhání Zikmundových vojsk.

Prezident Zeman to má jednodušší. Vyvěsí vlajku. Nad Hradem vedle vlajky Evropské unie (která oficiálně neexistuje) a zpěvu hymny Evropské unie (také oficiálně neexistuje) se tak prý objeví 5. června vlajka husitského hnutí. Ateista Zeman si i zanotuje „Kdož sú Boží bojovníci.“  Hodlá tím zahájit oslavy 600. výročí upálení církevního reformátora Jana Husa. Husitský prapor bude nad Hradem vlát do 6. července, kdy došlo k upálení Jana Husa. Koho hodlá Zeman v ten výroční den upálit dnes, Hrad nesdělil. Nejspíš premiéra Sobotku.

Při příležitosti 600. výročí smrti Jana Husa, bude také v empírovém skleníku v královských zahradách zahájena výstava, nazvaná Neodvolám. Nejspíš půjde o ministra školství Marcela Chládka, jehož návrh na odvolání zatím Zeman nepřijal, ale kterého by naopak rád odvolal na příkaz Andreje Babiše premiér Bohuslav Sobotka. 

Ve své povídce Svatopluk Čech satiricky kritizoval typické vlastnosti a chování pražských měšťanů sedmdesátých a osmdesátých let 19. století. V Matěji Broučkovi vytvořil typickou postavu zobrazující tělesné i povahové vlastnosti mnoha podobných skutečných jedinců, lidí, kterým klesá jejich národnostní uvědomění, nemají žádné pevné zásady a pro okamžitý osobní prospěch jsou ochotni udělat cokoli, čehokoli se zříci i k čemukoli se přihlásit.

Nepřipomíná vám to něco?

Miloš Zeman, pardon, Matěj Brouček se rád dobře nají, napije, rád užívá peněz získaných od nájemníků a přitom sám nepracuje, ani se nijak nezajímá o život lidí ve svém okolí.

V závěru povídky je Brouček zajat, když se pokusil uprchnout z boje na Vítkově, a předveden před hejtmana Žižku. Hájí se, že nepatří do husitského věku, ale do pozdějšího století. Na to mu Žižka odpoví, že i kdyby to byla pravda, není možné, aby měli takové potomky. "Toho bohdá nebude, abychom takové měli potomky!" pravil Čechův Žižka a dal Broučkma upálit.

Nakonec to ale dobře dopadlo. Brouček se probudil ze zlého snu, ale Žižkova slova by pro nás měla být mementem. Bohužel nejsou.

Najde se nový Svatopluk Čech, který by dneska někoho z Hradu poslal do jiného století. Anebo rovnou celou tu Lukoilskou partu.

Zlatý Mirek Šlouf!

Ivan Bednář

ivanbednar.blog.iDNES.cz