Najdete nás na Facebooku

Podporují nás:

Obcím a krajům chybí slibované miliardy

Zdola se ozývá nářek, obce a kraje si stěžují, že musejí škrtat investice do zdravotnictví, infrastruktury a veřejného života. Chybějí miliardy.

 

Pamatujete na vtip, který měl dokumentovat prolhanost komunistické propagandy? Břežněv a Reagan běželi závod na sto metrů. Reagan vyhrál, ale Rudé Právo napsalo, že Reagan doběhl předposlední, zatímco soudruh Brežněv se umístil na pěkném druhém místě.

Na vtip jsem si vzpomněl při čtení zprávy na dnešním (nedělním) televizním teletextu. Obcím i krajům prý chybějí miliardy. Neustále se potýkají s propadem příjmů, který zavinil nižší výběr daně z přidané hodnoty (DPH). Letos prý už přišly o víc než tři miliardy korun. V regionech chybějí peníze třeba na investice do nemocnic a škol nebo na stavby i opravy chodníků a silnic.            

Potud první část informace. Její druhá část ale praví, že Sobotkův kabinet (rozuměj ministr financí Andrej Babiš) starostům a hejtmanům slibuje, že v příštích měsících stát výběr daní zlepší. Čísla prý naznačují, že má pravdu. Zatímco za první dva měsíce letošního roku byl propad ve výběru DPH 14 miliard, tak za prvních pět měsíců už je jen 10 miliard korun.

Takže je vlastně všechno v pořádku. Podle tohoto srovnání se výběr DPH za poslední dva měsíce zlepšil o čtyři miliardy, takže se kraje a obce nemají čeho obávat. Ve skutečnosti je ale horší o deset miliard, a obce a kraje mají kasu prázdnou.

Už se cukají i koaliční partneři. Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) Babiše žádá, aby ukázal, jak postupuje v zefektivňování výběru daně z přidané hodnoty. Ministerstvo financí podle Jurečky nevyčerpává všechny prostředky, jak efektivnějšího výběru dosáhnout.

Před volbami v roce 2013 šéf hnutí ANO Andrej Babiš sliboval, že jen tak od stolu zajistí pro státní rozpočet dvě stě miliard korun, o které stát přichází v důsledku korupce a plýtvání.

Přichází tvrdé probuzení. Dvě stě miliard navíc Babiš nezajistil, naopak přes znatelný hospodářský růst dochází k poklesu ve výběru daní.

Jak je to možné?

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) před časem ve svém stanovisku k návrhu státního závěrečného účtu za rok 2014 uvedl, že nové mechanismy, které měly bránit daňovým únikům, zatím nezabraly, a účinnost DPH, spotřebních daní a daní z příjmů je stále nízká. Místo základních systémových řešení jsme svědky pídění se po počtech kopírek či notebooků, nalezených v budovách ministerstva financí. Státní kasu příliš nevytrhne ani zavedení centrálních nákupů kancelářských potřeb či toaletního papíru.

Zoufalou situaci by mělo zachránit zavedení elektronické evidence tržeb. Jenomže podle odhadu ředitele Finanční správy ČR Martina Janečka, který má zavedení povinné elektronické evidence tržeb na starosti, budou dělat náklady na provoz systému asi 180 milionů korun ročně, software přijde na 50 milionů korun a navíc bude třeba přijmout zhruba 300 lidí, kteří se na chodu systému budou podílet.

Částky, které to bude stát živnostníky, Babiš bagatelizuje. Každopádně si budou muset pořídit připojení k internetu, a za něj platit měsíční poplatek, budou si muset koupit tzv. chytré mobily, registrační pokladny, softwarové vybavení atp. Přínos je ve hvězdách. Navíc hrozí, že nový systém, podobně jako svého času zavedení centrálního registru vozidel, zkolabuje a vypukne neskutečný zmatek a chaos.

Možná by prospělo, kdyby ministr financí zaměřil svojí pozornost do sféry, kde ty peníze skutečně leží. Ne u malých a středních podnikatelů, ale v největších českých firmách. Ty každý rok na dividendách odesílají do zahraničí svým mateřským společnostem sumy kolem 300 miliard korun. Bylo by mnohem efektivnější, kdyby si stát zavedením druhé sazby korporátní (firemní) daně pro největší české firmy ukrojil něco pro sebe, například 50 – 60 miliard korun, než aby honil drobné živnostníky s tisícikorunovými obraty?

Logická odpověď zní – ano, bylo. Jenomže o zavedení korporátní daně nechce Babiš ani slyšet. Týkalo by se to totiž také jeho Agrofertu. Konflikt zájmů to prý ale není.

Tak co to krucinálfagot teda je?

 

Ivan Bednář

ivanbednar.blog.iDNES.cz