Najdete nás na Facebooku

Podporují nás:

Československo 1968 a Krym 2014 jsou spojité nádoby

V České republice si připomínáme v těchto dnech 47. výročí okupace vojsky Varšavské smlouvy. Proč je nutné připomínat si stále výročí srpnové okupace?

 

Před čtyřiceti sedmi lety vtrhly do Československa armády pěti států Varšavské smlouvy v čele s armádou Sovětského svazu. Tím násilně skončilo takzvané Pražské jaro, jež se pokusilo zavést v zemi některé demokratické principy. Invaze si do konce roku 1968 vyžádala celkem 108 mrtvých, zhruba 500 těžce zraněných osob a další stovky lehce zraněných lidí. Nikdo ale nepochyboval o tom, že hlavním, a v podstatě jediným, okupantem je tehdejší Sovětský svaz. Či lépe řečeno jeho komunistický režim v čele s Leonidem Brežněvem. V současných dnech se na mnoha místech naší vlasti konají vzpomínkové akce. Vzpomíná se také v Praze, kde proběhla vzpomínková setkání u budovy rozhlasu a před Národním muzeem. Na Václavském náměstí proběhl koncert.

Jistě je správné tuto neblahou událost v našich dějinách si stále připomínat, byť již uplynulo bezmála půl století. Jednak se v poslední době setkáváme stále častěji s pokusy bagatelizovat komunistickou totalitu a zlehčovat komunistické zločiny. Komunisté přitom obratně využívají jednak skutečnost, že naše paměť postupně slábne a jednak dorůstá generace, která komunismus již nezažila a tak je snadněji náchylná těmto demagogickým tvrzením podlehnout.

Současná ruská propaganda rovněž nezahálí. Podle znalce Ruska Michaela Romanceva je dnešní Putinova propaganda v lepší kondici než někdejší Břežněvova. Svědčí o tom i dokument, který zveřejnila ruská televizní stanice a který líčí invazi v srpnu 1968 jako bratrskou pomoc. Nedávná okupace a anexe ukrajinského Krymu Ruskem je přímou hrozbou i nám. Krym 2014 a Československo v roce 1968 jsou v podstatě spojité nádoby.

Fasádu Národního muzea dodnes zdobí otvory po ostřelování sovětskými vojsky (říkávalo se jí „freska el Grečko" – komunistický generál Andrej Antonovič Grečko byl v té době ministrem obrany Sovětského svazu a jedním z hlavní realizátorů vpádu vojsk Varšavské smlouvy do Československa) a ani během rozsáhlé rekonstrukce úplně nezmizí a dva rozstřílené sloupy zůstanou zachovány jako paměť pro příští generace.

Z naší paměti by nikdy neměly zmizet vzpomínky na srpen 1968, kdy komunisté vojenskou silou potlačili volání lidí po demokracii a svobodě. Nesmí dojít k novému pokusu bolševiků o přepsání nedávných českých dějin.

Za Publicum Commodum Jaroslava Janderová, Ivan Bednář, Jiří Verner