Najdete nás na Facebooku

Podporují nás:

Varující výročí

V průběhu ledna 1942, před 75 lety, začaly transporty z Terezína do vyhlazovacích táborů, které nacisté zřídili na východě Evropy. Chelmno (něm. Kulmhof), Belzec, Sobibor, Treblinka, Majdanek a Osvětim-Březinka (něm. Auschwitz-Birkenau). Tábor v Chelmnu, kde byl poprvé použit k zabíjení plyn, začal fungovat už 8. prosince 1941.

Do Terezína proto začali být sváženi lidé nejen z Protektorátu, ale z celého území Německa i Rakouska, obsazeného Nizozemska, Dánska a nakonec i z Maďarska a ze Slovenska. Z pevnosti, kterou Josef II. založil na obranu před vpádem Prusů, učinili nacisté shromažďovací židovské ghetto, kterým do konce války v roce 1945 prošlo na 155 tisíc lidí.

Když se v září 1941, dva a půl roku po nacistické okupaci českých zemí, ujal moci v Protektorátu fanatický pedant Reinhard Heydrich, ihned se rozjely přípravy takzvaného konečného řešení židovské otázky. Hlavním předpokladem se stalo urychlené vybudování velkého shromažďovacího tábora, odkud měly vyjíždět transporty smrti do vyhlazovacích táborů na východě.

Volba padla na Terezín. Šéf SS Heinrich Himmler sice doporučoval, aby tábor vznikl v jihočeském Táboře, protože by to pokořilo české národní cítění, avšak Hitler s Heydrichem se rozhodli pro barokní pevnost na soutoku Ohře a Labe.

Nacisté v lednu 1942 na konferenci ve Wannsee rozhodli o vyhlazení celé židovské populace. Nebylo to nic nového. V bývalém Sovětském svazu již v září 1941 zanikla Republika povolžských Němců, kdy všechny její německé občany deportoval Stalin do sibiřských gulagů. Podobný osud potkal Krymské Tatary. I v dobách nemilosrdné války o přežití dokázal Stalin odsunout miliony lidí na Sibiř. Po válce pak vojáky, vracející se z německého zajetí, nespolehlivou inteligenci, nepohodlné umělce.

Málokdo si uvědomuje, s čím si zahrává prezident Miloš Zeman, který svého času navrhl deportovat ekonomické emigranty na prázdné řecké ostrovy. Před lety chtěl Sládek, který už zase tu a tam vystrkuje hlavičku, vystěhovat Romy někam do Indie nebo na Madagaskar.

Každý nápad na vyhlazení či přesídlení celých národů je varující. Nikdy se tím ničeho nedosáhlo, jen nezměrného utrpení a bolesti. Proto je třeba i dnes zahájení transportů z Terezína do vyhlazovacích táborů připomínat.

Theresienstadt arbeit macht frei