Najdete nás na Facebooku

Podporují nás:

Pilný, Válková a ti druzí

Když se před volbami v říjnu 2013 objevily informace, že Andrej Babiš byl veden jako spolupracovník, později agent, komunistickou Státní tajné bezpečností s krycím jménem Bureš, pro řadu členů hnutí ANO to znamenalo určitý problém Jedním z nich byl Ivan Pilný. A také Helena Válková.

Naštěstí je člověk tvor vynalézavý a tak jak Pilný, tak Válková, a možná ještě mnozí další nalezli cestu z té šlamastyky. Počkáme si na rozhodnutí bratislavského soudu, který měl vynést definitivní verdikt, zda byl Babiš vědomým agentem StB nebo nebyl. Pilný ale tvrdil "Pokud by se objevily důkazy, že pan Babiš spolupracoval s StB, nemohl bych v hnutí zůstat, musel bych odejít. Ukázalo by se totiž, že nám lhal.“  

I někteří další členové hnutí ANO tehdy prohlašovali, že pokud by se potvrdilo, že Babiš byl agentem StB, museli by hnutí opustit. Jednou z nich byla i Helena Válková. "Je to velmi citlivá otázka, na ministra se sice zákon nevztahuje, ale myslím, že bychom měli respektovat ústavní zvyklosti," říkala tehdy Helena Válková, když se hledala cesta, jak obejít požadavek prezidenta Zemana, aby noví ministři, včetně Andreje Babiše, předložili negativní lustrační osvědčení, které Babiš pochopitelně nemá a asi ani míti nebude.

U bratislavského soudu se sice objevovaly nové a nové dokumenty, dokazující spolupráci Andreje Babiše s StB, soud se ale protahoval a protahoval. Babišovi řídící pracovníci prohlašovali, že si všechno tehdy jen vymysleli, aby měli větší prémie, a všechno, tak jako mnoho jiných podobných věcí, skončilo na mrtvém bodě. Někdejší generální ředitel Microsoftu Pilný se stal poslancem a předsedou vlivného sněmovního hospodářského výboru, bývalá komunistka Válková poslankyní a ministryní spravedlnosti.

Obavy voličů, kteří udělali v předcházejícím volebním období tragikomickou zkušenost s dinosaury vyhánějícími Věcmi veřejnými, Pilný v kampani rozptyloval „nebojte se, že některá jména vám budou neznámá, media prodávají lotry a podvodníky, psát o úspěších nenosí potřebné finance. Hledejte na kandidátkách ty úspěšné, ne zprofanované. Při troše skutečného zájmu se o nich určitě vše potřebné dozvíte.“

Dnes hovoří poslanec Pilný trochu jinak. Média, které si Andrej Babiš mezitím koupil, prodávají především Babiše. Ten také ovládl celé hnutí ANO a na důležitá místa rozmístil především svoje věrné a osvědčené.

Pilný nesložil ruce, a rozhodl se kandidovat do užšího vedení ANO jako místopředseda. Neuspěl. Zato se tam dostala agentka Radmila Bartheldyová - Kleslová. U té by Pilný už neměl mít žádné pochybnosti jako u Andreje Babiše. Kleslová se svojí estébáckou minulostí nijak netají, téměř to vypadá, že naopak.

Inu, časy se mění.

Pilný sice varoval před tím, aby se do vedení nedostali lidé, kteří intrikaří, zvolení Babišových figurek ale nezabránil. Je ale rád, že ve vedení ANO není. Co bych tam dělal? klade Pilný veřejnosti řečnickou otázku. A co dělá v hnutí ANO? se ptáme my.

Pilný je nyní rád, že v tom složení vedení hnutí, jaké bylo zvoleno, není. Ráda je asi také dnes už bývalá ministryně spravedlnosti Válková. Po návštěvě předsedy poslaneckého klubu a pravé ruky Andreje Babiše Jaroslava Faltýnka „dobrovolně“ rezignovala. Tedy nejdříve dobrovolně (podle Andreje Babiše), později z donucení (podle Heleny Válkové).

Čiň čertu dobře, peklem se ti odmění, říká staré české přísloví. „Ve svém projevu jsem řekl svůj názor a čekal jsem, jak budou kolegové reagovat,“ utěšuje se Pilný. A kolegové reagovali. Ve volbách Ivan Pilný zcela popadl. Vypadl hned v prvním kole

Ivan Bednář

ivanbednar.blog.iDNES.cz