Najdete nás na Facebooku

Podporují nás:

Dejte nám prachy, a my vám vrátíme to, co jste nám dali předtím.

Podle řeckého ministra vnitra Nikose Vutsise Řecko nesplatí další dluhy Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF), které jsou splatné v červnu, protože na to nemá dostatek financí.

V Řecku, jak známo, vládne socialisticko-marxistická strana Syriza. Získala 149 ze tří set křesel. Chyběly jí dva mandáty k absolutní většině, a tak se dohodla na vládní koalici s menší stranou Nezávislí Řekové.

Čtyři červnové splátky pro MMF dosahují 1,6 miliardy eur. Řecko tak zoufale čeká na výplatu zbývajících 7,2 miliardy eur z dobíhajícího záchranného programu, který po prodloužení letos v únoru končí v červnu 2015. Socialisté se překonávají ve vynalézavosti, jak nezaplatit za svoji útratu v evropském hostinci. Mezinárodním finančním mudrcům tak nezbude nic jiného, než zatnout zuby, a na tu zatnutou řeckou sekeru Řecku znovu půjčit.

 Jo, jo, časy se mění. Kdysi se říkávalo „bez peněz do hospody nelez“, jenomže Řekové tam nejen vlezli (podfukem), ale ještě přísloví vylepšili na „jezte, pijte, hodujte, on to někdo zaplatí, ale my to nebudeme.“ Připomíná to starý vtip. Přijde pán do hospody a povídá výčepnímu „dejte mi koňak, než to přijde.“ Vypije rum a po chvíli zase povídá „dejte mi ještě jeden, než to přijde.“ To se opakuje asi čtyřikrát, a když si host objednává pátého, šestého panáka “než to přijde“, povídá mu výčepní „co takhle platit, pane?“ A host na to „vida, už to přišlo.“

Po roce 1948 se naši komunisté rádi chlubili výsledky svého hospodářství na cizím majetku. Dokud bylo z čeho krást. Nejdřív zabavili velké fabriky, pak sebrali menší a ještě menší podniky, až došlo i na toho posledního ševce živnostníčka. Církvím sebrali kostely, kláštery i pole a lesy. Komunistický vykuk Antonín Novotný přezdívaný „schöne Tony“ k názvu republiky dokonce přilepil hrdý přívlastek „socialistická“, byť nikdo tenkrát přesně nevěděl, co to vlastně znamená.

Pak už zdroje došly, vše rozkradené bylo projedené, a komunisté se museli dekovat pryč. Zajímavé je, že jsou to právě oni, kdo dnes nejvíc hřímá proti rozkrádání majetků! Největšími rozkrádači byli přece oni.

Jenomže nastoupili jiní chytráci. Dnes již víme – „socialistická“ v podstatě znamená „zadlužující se.“ Žít na účet příštích generací. A samozřejmě lhát jako když tiskne. Dělají to socialisté na celém světě.

Jakže to kdysi řekl maďarský socialistický premiér Ferenc Gyurscany? Na konferenci Maďarské socialistické strany v roce 2006, když se domníval, že jsou mikrofony už vypnuté, přiznal soukmenovcům, že spoluobčanům „lhali ráno, lhali v poledne, a lhali i večer.“ Lhali furt. Podle tehdejšího premiéra Gyurcsanyho přiznání dobu své vlády doslova „prolhali.“

Příběh zázračně zbohatlého obchodníka s akciemi, nedávno zesnulého Stanislava Grosse, který byl před tím chvilku i ministrem vnitra a premiérem České republiky, by mohl sloužit jako učebnicový příklad toho, co se v politice dělat nemá. Měl, leč neposloužil. Po Grossovi přišel David Rath. Ten začínal jako odborář, pak byl chvilku ministrem, dlouholetým poslancem a krátkodobým hetmanem Středočeského kraje. Dnes čeká, na kolik let žaláře jeho působení ve funkci soudce Pacovský ocení. A po Rathovi jsou tu noví kandidáti. Vstanou noví bojovníci. Ať už se jmenují jakkoliv.

Jenomže Řecko je zapeklitější případ. Je členem Evropské unie, platí se eurem. Tam za mříže nikoho poslat nelze, mohlo by to ohrozit celou křehkou výstavbu Evropy jako federalistického státu. Německo to má podle Řeků všechno zaplatit, ale kancléřku Merkelovou kreslí řečtí karikaturisté jako novodobého Hitlera.

Buď Řecko opustí řady Eurozóny, a pak se možná Eurozóna zhroutí. Evropská unie by se mohla vrátit k původní myšlence, na které byla založena. Volný pohyb lidí, kapitálu, zboží a služeb. Nic víc, nic míň.

Nebo zatnout zuby, a platit, platit a platit, zatímco si Řekové budou užívat svých nadprůměrných důchodů a státních prebend. A myslet si, že se Evropa dá zfederalizovat. Rozuměj – lépe ovládat z jednoho centra. Z Bruselu - nebo z Moskvy, jak předvídá prezident Miloš Zeman, „V dlouhodobé perspektivě se Rusko stane členem Evropské unie,“ řekl před časem český prezident, „pokud se vám to nelíbí, dá se říci, že Evropská unie vstoupí do Ruska.“

Anebo naopak. A komu se to nelíbí ….., ale to už prezident Zeman neřekl, i když v jeho slovníku mají podobná slova své místo. Kdysi sliboval, že si socani budou vázat své stranické knížky do kůže členů ODS. Pak snil o jakémsi združstevňování státních podniků. Odmítal privatizaci, chtěl, aby podniky patřily zaměstnancům. Za vzor dával Kostelecké uzeniny. Ty pak zkrachovaly a dnes patří – Andrejovi Babišovi. Staly se nepoživatelnými.

Teď nejnověji Zeman slibuje, že Rusko vstoupí do Evropské unie.

Naštěstí se zatím jeho představy nenaplňují.

Ivan Bednář

ivanbednar.blog.iDNES.cz