Najdete nás na Facebooku

Podporují nás:

Babiš připravil důchodce o 1,7 miliardy korun

Triky, jaké předvádějí ministr financí Babiš s premiérem Sobotkou kolem zvýšení důchodů, připomínají zručného eskamotéra. Jak to udělat, aby to vypadalo, že přidáme, a přitom ve skutečnosti ubereme?

Nejdříve Sobotka (ČSSD), prostřednictvím ministryně Marksové (ČSSD), navrhl, aby se od příštího roku vzrostly důchody o 1,8%. V průměru by se tedy důchody zvýšily zhruba o 205 Kč měsíčně. Nárůst by tak byl, vzhledem k zlepšené hospodářské situaci, vyšší než předpokládá dosavadní zákon, tedy o výši inflace. Podle Sobotky šlo o sociálně demokratickou rozpočtovou prioritu. Podle něj zákonná valorizace nestačí vyrovnávat zdražování, reálná hodnota důchodů by se tak logicky příští rok snížila.

Návrh narazil u ministra financí Andreje Babiše (Hnutí ANO), zvýšení důchodů o necelá dvě procenta odmítl.

Jenomže důchodců je přece jen něco kolem tří milionů. To už je nějaká voličská síla. A tak prefikaný Andrej a Dluhoslavem vymysleli plán, jak důchodcům vytřít zrak. Jednorázově jim dají v prosinci 600 korun (veselé vánoce), ale důchody vzrostou jen o inflaci, což bude dělat polovinu původně navržené částky, v průměru třeba ani ne sto korun na jeden důchod. Výdaje na zvýšení důchodů v příštím roce tak budou činit zhruba 3,5 miliardy korun, zatímco v případě navýšení o 1,8 procenta by byly výdaje asi 6,9 miliardy korun. Tedy zhruba dvojnásobek.

Vtip spočívá v tom, že jednorázový „dar“ ve výši 600 korun bude stát erární kasu 1,7 miliardy korun. Plus 3,5 miliardy korun, které bude znamenat navýšení důchodů. Dohromady 5,2 miliardy korun.

Poklud umím dobře odčítat, důchodce Andrej Babiš tak připravil celkem o 1,7 miliardy korun. A sociálně demokratická strana přišla o jednu svoji rozpočtovou prioritu. Vítejte v Českofertu.

Říkával se za bolševika takový vtip: klečí důchodce u sochy svatého Václava na Václavském náměstí a modlí se. „Milosrdný Bože, pošli mi aspoň tisíc korun, ať dělám, co dělám, z toho svýho důchodu nevyžiju.“ V tu chvíli jede kolem auto s Husákem. Ten řekne řidičovi, aby zastavil, vystoupí a jde k důchodci. „Tady máte pět set korun, stařečku, žádný Pán Bůh neexistuje, to vám dává Komunistická strana.“ Nasedne do auta a odjede. Důchodce se pomodlí. „Děkuji ti, Pane Bože, jenom mi, prosím, příště neposílej ty peníze po komunistech, oni mi polovinu seberou.“

Jen tak mimochodem. Podle zákona o platech ústavních činitelů se od příštího roku zvýší platy politiků o 6%.

Co kdyby se Babiš zahleděl tím správným směrem?

Ivan Bednář

ivanbednar.blog.iDNES.cz