Najdete nás na Facebooku

Podporují nás:

Souboj párků na Hradě

Prezident Miloš Zeman dostal od Andreje Babiše dárkový koš Kosteleckých uzenin. Prezident Miloš Zeman odcestoval za našimi vojáky do Afganistánu. Dvě zprávy, které spolu zdánlivě nesouvisejí. Ale omyl. Miloš Zeman, oblečený do neprůstřelné vesty, s přilbou na hlavě, a nezbytnou hůlkou v levé ruce (chyběl už jen invalidní vozík a volání „na Bělehrad") přivezl vojákům také něco na zub. Nepochybně jeho dárkový košíček obsahoval i nějaké ty kostelecké párečky. Vypadá to, že Kostelecké uzeniny dohánějí Miloše Zemana doslova na každém kroku.

Ve své knize Jak jsem se mýlil v politice Miloš Zeman (vydalo OTTOVO NAKLADATELSTVÍ 2005) ostře kritizuje kuponovou privatizaci, kterou označuje za „podvod století" a horuje pro tzv. zaměstnanecké spoluvlastnictví, které, jak uvádí, „plně odpovídalo jeho představě participativní ekonomické demokracie." Podle Zemana měla kombinace zaměstnaneckých a manažerských akcií umožnit spojení efektivity schopných manažerů s kontrolou zaměstnanci. Zeman v knize lituje, že se tato metoda prosadila jen u několika málo podniků, nicméně uvádí jen dva, jeden z nich jsou právě Kostelecké uzeniny. Lékem na nepodařenou kuponovou privatizaci bude podle věštecké předpovědi Miloše Zemana to, podniky, které díky kuponové privatizaci zbankrotují, si budou zaměstnanci moci později koupit za levnější cenu (!).

Inu, můžeme to celé zkrátit. Dárkový koš od Andreje Babiše jistě Zemanovi připomněl, že Kostelecké uzeniny jako příklad Employee Stock Ownership Plan (systém majetkové účasti zaměstnanců na vlastnictví podniku) dávno zkrachoval, a že Kostelecké uzeniny, od roku 1928 akciová společnost, po krátké epizodě se zaměstnaneckým spoluvlastnictvím, dnes patří do koncernu Agrofert a jsou opět akciovou společností. Údajným vlastníkem je kapitalistický vyžírka Andrej Babiš. Zaměstnanci utřeli nos.

To je pokud jde o formu vlastnictví uzenářské firmy.

Jinou věcí je kvalita jejích výrobků. Už jsem se několikrát zmínil, že ekonom Karel Kříž uvádí Andreje Babiše jako příklad jednoho z mála dnešních podnikatelů, kteří vyrábějí své výrobky v horší kvalitě než za bolševika. Jeho podniky označuje Kříž jako „robotárny". Jak to odpovídá Zemanově laskavému obrázku firmy, ve které zaměstnanci hýčkají své manažery a naopak manažeři zaměstnance v dojemném objetí vlastníků, těžko posoudit. Jediný, kdo má takovou představuje je zřejmě jen sám prognostik Miloš Zeman.

Svého času si v časopise Reflex publicista J. X. Doležal vzal složení masných výrobků Andreje Babiše a ve stylu Nedělních chvilek poezie je přečetl na kameru. Obzvlášť se podle něj povedlo dvojverší – vepřová kůže pět procent / drůbeží maso strojově oddělené 10%!

Přidejme k tomu některé další složky kosteleckých výrobků jako vodu, jedlou sůl (doufejme, že ne ta polská, technická) či stabilizátor E 250, neboli dusitan sodný. Dusitany v kombinaci s přírodními sekundárními aminy (aminokyseliny, aromata, aj.) tvoří nitrosaminy, silné rakovinotvorné látky. Podle Studií výzkumného centra v Chicagu se u testovaných zvířat - myší - se již při velmi malé dávce nitrosaminů (při opakovaném podání 0,3mikrogramu na gram hmotnosti pokusného zvířete) rozvinula rakovina - zejména jater a plic. Nežádoucí účinky mohou způsobit nejen vznikající nitrosaminy ale i samotný dusitan, jehož vliv na lidské zdraví je neustále diskutován. Řada kvalitních vědců a expertů v Kalifornii nedokázala, že dusitan sodný je pro člověka toxický.

Dále Babišovy výrobky obsahují antioxidant askorbát sodný, zahušťovadla karagenan, E 415 a E 417, stabilizátory E 450 a E 451, látka zvýrazňující chuť a vůni glutamát sodný, maltodextrin, dextroza, extrakty koření atd.

Kvalitu Babišových uzenin si dovolit také zkritizovat jeho budoucí kolega ve vládě Dluhoslava Sobotky Marian Jurečka. Ten přinesl Miloši Zemanovi na Hrad svůj koš uzenin od malých a středně velkých zemědělců z Moravy a Vysočiny. Podle Jurečky byl prezident dárkem příjemně potěšen. Není divu, po kosteleckých uzeninách si Zeman zřejmě potřeboval trochu spravit chuť.

Jurečka šel ale dále. Jeho balíček se prý s tím Babišovým nedá srovnávat, protože Jurečkovy párky vyprodukovali kvalitní regionální výrobci uzenin, nejde tedy o žádné velkokapacitní bastardy, strojově oddělené, vodou křehčené, různými emulgátory a koninou šmrncnuté.

Zatímco některých pravomocí se prezident Zeman zbavuje (jmenování vysokoškolských profesorů, udílení milostí) Jurečka mu novou funkci přidělil. Stal se z něj jakýsi sommeliér, pokud jde o párky a jejich kvalitu. Zdá se, že jeho zdraví neohrožuje pouze časté virózy, ale také ne mírná konzumace Babišových výrobků.

Tak dobrou chuť.

Ivan Bednář


Líbil se vám článek? Zvyšte mu popularitu u čtenářů iDNES kliknutím na >>> TENTO ODKAZ <<<

Blog Ivana Bednáře na portále iDNES najdete zde:  http://ivanbednar.blog.idnes.cz