Najdete nás na Facebooku

Podporují nás:

Prezidentův šustrmat

Prezident Miloš Zeman dnes jmenoval novou vládu. Předtím si pozval jednotlivé kandidáty na kobereček, vlídně je vyslechl a přijal dary, které mu na Hrad přinesli. Všichni se už těší, až Rusnokova vláda bez důvěry vypadne, a stát začne spravovat Sobotkova vláda. Sobotka ji zatím žádné jméno nedal. Tak aby ta jeho vláda nebyla tak úplně bezejmenná, navrhuji, abychom jí říkali vláda protikladů. Protiklady jsou nezbytnou součástí současné české politiky. Patří do arsenálu balamutění voličů. Když před několika lety vznikalo hnutí Věci veřejné, zaujalo širokou veřejnost svými hesly o boji s dinosaury a korupčníky. Bohužel se ve velmi krátké době ukázalo, že mezi největší dinosaury a korupčníky patří právě špičky Věcí veřejných.

Jak se pripravoval navrh ministru Sobotkovy vlady

Je paradoxní, jak se v nové české vládě koncentrují všechny negativní vlastnosti, proti kterým voliči tak vehementně vystupovali a vystupují. Pod rouškou slibů a populistických frází si ale zvolili – vládu příkladných protikladů.

A tak se v jedné linii ocitá ministr Andrej Babiš, důvodně podezřelý ze spolupráce s komunistickou StB, a bývalý kněz Daniel Herman, někdejší ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů, tvrdá kritička „rychlostudentů" na právnické fakultě Západočeské univerzity v Plzni Helena Válková a jeden z těch „rychlostudentů" Milan Chovanec. Vidíme ve vládě ministra Jana Mládka, který nedostal bezpečnostní prověrku kvůli podezření z kontaktů s agenty cizí mocnosti, proslulé likvidací soukromého zemědělství, a soukromého zemědělce Mariána Juračku, hospodařícího na rodinném statku.Ministryni Marksovou Tominovou, extrémní feministku, která působila ve firmě, jež způsobila státu škodu 20 milionů korun, a nehodlá peníze vrátit zpět, nemarxistického demoagoga Lubomíra Zaorálka, přezdívaného Zaocetung. Bojovníka proti církevním restitucím, disidentského synka Jiřího Dientsbiera, a také předsedu Křesťansko demokratické unie – Československé strany lidové Pavla Bělobrádka (jestlipak si někdy připomene slova jeho předchůdce Josefa Luxe – co bylo ukradeno, musí být vráceno).

Dalo by se pokračovat do nekonečna. Ministr Richard Brabec, bývalý šéf v Babišově lovosické Lovochemii, se bude starat o to, aby se nám lépe dýchalo, odbornost ministra Martina Stropnického jistě nahradí jeho nesporný herecký talent atd.

Vrcholem ledovce je samozřejmě sám pan premiér Bohuslav Sobotka. Představitel „dětí revoluce", uzavřených do parlamentního akvária (dosáhl poslanecké plnoletosti 18 let v poslaneckých škamnech). Ve vládě Vladimíra Špidly (zdroje tu jsou, pamatujete?) jako ministr financí vesele rozhazoval, až zemi masově zadlužil (v době ekonomického růstu!). Voliče oklamal již tehdy. Když se hýřící špidlovský program dostal do problémů, celkem bez naléhání Sobotka přiznal, že předvolební sliby nevycházely z reálného ekonomického rámce. A začal obhajovat nezbytnou reformu veřejných financí, kterou však nikdy neprovedl.

MfDnes ve středečním vydání (29. 1. 2014) uvedla, že stát při privatizaci OKD v roce 2004 neocenil a de facto kupci daroval nemovitosti v hodnotě půl miliardy korun. O další miliardy přišel stát při privatizaci bytového fondu OKD. Privatizace proběhla za vlády Vladimíra Špidly a Stanislava Grosse. Ministrem financí v obou těchto vládách nebyl nikdo jiný než Bohuslav Sobotka.

Prezident Miloš Zeman se mohl škodolibě radost z toho, že kdo čeká, skutečně se dočká. I on se dočkal. Předseda vlády Bohuslav Sobotka mu předložil písemný návrh svých ministrů, který obsahoval, podle Miloše Zemana, 6 zásadních věcných chyb. Kromě jmen některých ministrů si Sobotka popletl i jejich působnost. Z ministra Brabce udělal Brabence, z mionistrerstva zemědělství udělal ministerstvo zdravotnictví atd.

Jistě, chybička se vloudila. Ale vystoupení Miloše Zemana při jmenování ministrů ukázalo, že první hra ze série budoucích partií, které mezi sebou Miloš Zeman a Bohuslav Sobotka jistě sehrají, skončil Zemanovým rychlým vítězstvím. V šachu se mu říká šustrmat.

Ivan Bednář


Líbil se vám článek? Zvyšte mu popularitu u čtenářů iDNES kliknutím na >>> TENTO ODKAZ <<<

Blog Ivana Bednáře na portále iDNES najdete zde:  http://ivanbednar.blog.idnes.cz