Najdete nás na Facebooku

Podporují nás:

Myslete ekologicky, páni poslanci

Tak jak je to vlastně s Andrejem Babišem. Byl agent nebo nebyl? Slovenský Ústav paměti národa (obdoba našeho Ústavu pro studium totalitních režimů) tvrdí, že byl, Babiše a jeden bývalý estébák Kul´ha tvrdí, že nikoliv, že je všechno jen vymyšlený. Já si v poslední době vypomáhám starými písničkami. V jedné z nich zachytil v roce 1969 Slávek Janoušek rozhovor dvou ajzboňáků o tom, že v New Yorku stojí nejlacinější tranďák stejně jako ostříhání u holiče. Je to pro ně důkaz, že je v New Yorku draho. A v refrénu si společně zanotují: „A stejně žádnej New York není / a stejně žádnej New York není / a stejně žádnej New York není /, není, není / dyť i ty kovbojové, dyť je to všecko vymyšlený.“

Je to všechno pochopitelně ironie. Ve skutečnosti je v New Yorku velice levně, a existuje. To jen lidé, zaslepení komunistickou propagandou, nechtějí vidět realitu.

I v případě Andreje Babiše nechtějí lidé vidět, jak to všechno ve skutečnosti bylo. Spis na Babiše StB vedla od roku 1980. Na schůzce s Júliem Šumanem v bratislavské kavárně U Obuvníka měl podepsat závazek spolupráce s StB. V listopadu 1982, kdy StB začala také prověřovat Babišova otce, se pak mladý Andrej proměnil z důvěrníka na agenta s krycím jménem Bureš.

Jenomže dokument, který by to dokládal, byl po listopadu 1989 skartován. Celkem logicky se můžeme domnívat, že v chaosu, který v listopadu 1989 vypukl, likvidovala StB především dokumenty, které byly pro ni důležité, asi s nějakým řadovým čičmundou by si v časové tísni nedala takovou práci.

Nicméně spis byl skartován. Této skutečnosti využil u bratislavského soudu bývalý příslušník StB Andrej Kul´ha, který Babišův spis od roku 1987 vedl. Jak Andrej Babiš, tak i on počali tvrdit, že spis, který byl skartován, byl také ( podle nich ) zfalšovaný a že si ho vymysleli pracovníci StB, aby si vylepšili své služební hodnocení.

No, věř tomu, kdo chceš!

Jenomže, co čert nechtěl, z dalších dochovaných informací vyplývá, že agent Bureš vystupuje nejméně v pěti dalších archivních svazcích. A Ústav paměti národa tvrdí, že je zcela nepravděpodobné, aby evidence spolupracovníků StB byly falšované, když údaje o některé osobě existují nezávisle na sobě v několika svazcích.

Nejspíš se ještě dlouho nedozvíme, jak to skutečně bylo, byť tušení je velice velké. Ale jak to Babišovi dokázat? Oříšek..

Naštěstí máme prezidenta Miloše Zemana. Ten sice nikdy nebyl přítelem lustrací, příliš mnoho lidí z jeho okolí s nimi má potíže. Bývalý ministr zahraničí Jan Kavan, vyznamenaný Karel Srp a další. Přesto Zeman vymyslel, podobně jako Jára Cimrman rozumí všemu, už kdysi spolehlivou metodu jak zjistit, zda dotyčný byl agentem StB či nikoliv.

Ve své knize „Jak jsem se mýlil v politice“ popisuje Zeman příhodu, jak ho kdysi navštívila skupina česko-švýcarských exulantů a sdělila mu, že jeden z nejaktivnějších disidentů byl ve skutečnosti agentem StB s krycím jménem Konrád. Důkazy o tom ale tehdejšímu poslanci Federálního shromáždění Miloši Zemanovi nepředložili. A tak, jak píše Miloš Zeman, jen tak z legrace dotyčného muže při jednom zasedání FS oslovil „ahoj Konráde.“ A s překvapením pozoroval, jak sebou tento člověk trhnul a zbledl.

Tak jaképak soudy na dlouhé lokte. Současné spory by rychle skončily, kdyby poslanci na Babiše při jednání v Poslanecké sněmovně volali „ahoj Bureši“. Buď by sebou Babiš trhnul a zbledl by, pak by bylo všechno jasné, anebo by nijak nereagoval, a jasné by to bylo také.

A Babiš by nemusel lítat soukromým tryskáčem do Bratislavy, aby se konečně dozvěděl, zda agentem byl či ne.

Zelení by se zaradovali, až by zrudli, jak se o to snaží Matěj Stropnický, Jakub Patočka, pod praporem Ondřeje Lišky. Ne, že by jim šlo o Babiše, ale při přeletu jednoho proudového letadla přes Atlantik se prý spotřebuje 35 tun kyslíku. Do Bratislavy je to o hodně blíž, ale stejně.

Myslete ekologicky, páni poslanci.

Ivan Bednář


Líbil se vám článek? Zvyšte mu popularitu u čtenářů iDNES kliknutím na >>> TENTO ODKAZ <<<

Blog Ivana Bednáře na portále iDNES najdete zde:  http://ivanbednar.blog.idnes.cz