Najdete nás na Facebooku

Podporují nás:

Pomník okupantům z roku 1968

Co se děje v posledních dvou třech letech v Praze je zcela nepochopitelné. Téměř dostavěný tunelový komplex Blanka je zabedněn dřevotřískovými deskami a u arbitráže se město dohaduje s Metrostavem, zda má zaplatit za provedené práce nebo nemá. Požadované podklady vedení města v čele s primátorem a jedničkou na pražské kandidátce do podzimních komunálních voleb Tomášem Hudečkem (TOP 09) arbitrážní komisi v termínu nedodalo, arbitráž se znovu odkládá minimálně o měsíc. Pražané zatím jen marně skřípou zuby a postávají v nekonečných dopravních zácpách v Praze 7 a návazných komunikacích. Náklady na zastavení stavby, včetně arbitráže, se šplhají ke stovkám milionů korun.

Práce na pokračování Blanky tunelem pod Bulovkou se nekonají. Kdoví kdy na ně dojde. A tak se právě obyvatelé Tróje a Holešoviček právem obávají, co nastane až se proudy aut vyvalí z Blanky a uvíznou na předpolí Trojského mostu protože nebudou mít kam dále pokračovat.

Stavba prodloužené trasy metra A z Vítězného náměstí v Dejvicích do Motola uvízla ve spleti Hudečkových auditů a kdoví, kdy se jí podaří dokončit. Výsledkem jsou opět dopravní zácpy v této oblasti. Razící štíty Tonda a Adéla, z nichž každý stál něco kolem miliardy, odpočívají od listopadu 2012 rozebrané někde v depu v Horních Počernicích a čekají až úplně zrezatí a Praha dostane aspoň nějakou tisícovku za jejich prodej do šrotu. Přitom už dávno mohly vyrazit hloubit trasu metra D, kterou obyvatelé Nových Hradů, Lhotky, Libuše atd. zoufale potřebují. Nestaví se. Výsledkem jsou opět dopravní zácpy kolem krčské nemocnice, na jižní spojce a dále.

Posledním počinem vedení města je nečinnost při odhalení nového pomníku na Olšanech, který je věnován „mírotvorcům a internacionalistům" podlým při vojenských misích v zahraničí. Tedy i v někdejším Československu v roce 1968. Podle Ruského střediska vědy a kultury v Praze byl památník odhalen s podporou českého ministerstva obrany, Senátu a pražského magistrátu. Těžko posoudit, navenek se tyto instituce od podpory pomníku distancují.

Jenomže současně s pomníkem byl na budově současného centra umění ROXY odhalen obří plakát, který visel na radnici v Liberci a který znázorňuje ruského prezidenta Putina jako diktátora, ne nepodobného Adolfu Hitlerovi. Plakát visel v Liberci ani ne den. Ruské velvyslanectví proti plakátu ostře vystoupilo a dalo najevo, že ho pokládá za urážku. O ostatní se už postarala policie, která přiměla aktivisty hnutí Dekomunizace plakát sundat. Jak dlouho bude viset na ROXY?

Sporny pomnik ruskym vojakum Olsanske hrbitovy

Na desce památníku na Olšanech je nápis v azbuce "Na věčnou slávu a památku padlým vojínům internacionalistům a mírotvorcům". Místopředseda rady pro národnostní menšiny při české vládě Igor Zolotarev požádal odstranění pomníku, hřbitovní správa Olšany to zamítla. Vedení Prahy, pod které Olšanské hřbitovy patří, oproti ruské ambasádě, dělá mrtvého brouka. Mlčí. Zdá se, že poměrně ostrá rétorika Karla Schwarzenberga a Miroslava Kalouska v případě ruské anexe Krymu, se s konáním pražské Rady, kterou tvoří bezvýhradně členové TOP 09, míjí.

Lingvisté však mají radost. Do překladového slovníku komunistických výrazů do normální řeči přibyly dva nové výrazy. Internacionalista rovná se ruský voják, mírotvorce rozuměj okupant.

Vítejte v Praze, bratja zachvatčiky!

Ivan Bednář


Líbil se vám článek? Zvyšte mu popularitu u čtenářů iDNES kliknutím na >>> TENTO ODKAZ <<<

Blog Ivana Bednáře na portále iDNES najdete zde:  http://ivanbednar.blog.idnes.cz