Najdete nás na Facebooku

Podporují nás:

Kdeže loňské sněhy jsou….

V červnu loňského roku napsal na svém blogu poslanec hnutí ANO Ivan Pilný, že „přišel čas, aby správa věcí veřejných byla svěřena lidem, kteří něco umí, něco dokázali, umí řídit a kteří svůj mandát budou brát jako službu.“ Obavy voličů, kteří udělali v předcházejícím volebním období tragikomickou zkušenost s dinosaury vyhánějícími Věcmi veřejnými, Pilný ubezpečoval „nebojte se, že některá jména vám budou neznámá, media prodávají lotry a podvodníky, psát o úspěších nenosí potřebné finance. Hledejte na kandidátkách ty úspěšné, ne zprofanované. Při troše skutečného zájmu se o nich určitě vše potřebné dozvíte.“ Mezi ty nezprofanované nepochybně tehdy považoval čerstvý poslanec Pilný jistě i předsedu hnutí ANO Andreje Babiše.

Inu, při troše skutečného zájmu jsme se například dozvěděli, že Andrej Babiš měl před listopadem 1989 spolupracovat s komunistickou Státní tajnou bezpečností pod krycím jménem Bureš. Zprvu jako důvěrník, později jako agent. Dokumenty slovenského Ústavu paměti národa, které tomu nasvědčovaly, Pilný odbýval slovy "Pokud by se objevily důkazy, že pan Babiš spolupracoval s StB, nemohl bych v hnutí zůstat, musel bych odejít. Ukázalo by se totiž, že nám lhal.“  

Pilný nebyl tehdy sám. I někteří další členové hnutí ANO prohlašovali, že pokud by se potvrdilo, že Babiš byl agentem StB, museli by hnutí opustit. Jednou z nich byla i nynější ministryně spravedlnosti Helena Válková.

"Je to velmi citlivá otázka, na ministra se sice zákon nevztahuje, ale myslím, že bychom měli respektovat ústavní zvyklosti," říkala tehdy poslankyně Helena Válková, když se hledala cesta, jak obejít požadavek prezidenta Zemana, aby noví ministři, včetně Andreje Babiše, předložili negativní lustrační osvědčení.

Paradoxně také dostali poslanci hnutí ANO v listopadu 2013 doporučení od tajemníka klubu, který jim v e-mailu radil, aby od svých asistentů žádali i lustrační osvědčení. Tedy stejný dokument, který jejich předseda Andrej Babiš nemá a míti ani nebude. 

Kdeže loňské sněhy jsou…. Dnes, kdy se objevují nové a nové dokumenty, dokazující spolupráci Andreje Babiše s StB a Babiš se soudu v Bratislavě, který by měl potvrdit či vyvrátit jeho spolupráci, sám vyhýbá, se poslanci ANO ke svým výrokům nehlásí. Předseda sněmovního hospodářského výboru a bývalý lídr ANO v královéhradeckém kraji Pilný se ANO opustit nechystá (tím méně poslanecké závětří). Paní ministryně Válková již po Babišovi negativní lustrační osvědčení nepožaduje. Kdyby se ale prokázalo, že Babiš byl agent, velmi by ji to mrzelo. Poslankyní a ministryní za ANO by ale Válková zůstala.

Válková také relativizovala utrpení českých občanů v době tzv. protektorátu výrokem, že se „Čechům se toho za protektorátu zas tolik nedělo.“  Její vyjádření vzbudilo ostré reakce ze strany ODS a TO 09, které poukázaly na to, že Válková svým výrokem znevážila všechny oběti nacistické okupace, obětí heydrichiády, holocaustu a všechny oběti našich vojáků v zahraničních armádách.

Je možné, že se v rodině loajálního protektorátního policajta, otce Heleny Válkové, za okupace „nic moc nedělo“, právě tak jako se jistě „nic moc nedělo“za komunistů v rodině bývalé členky Komunistické strany Československa a vědecké pracovnice kriminologického ústavu v letech 1975 – 1988 Heleny Válkové.

Není to poprvé, co Válková pobouřila svými skutky či výroky veřejnost. Nejvyšší státní zastupitelství intenzivně protestuje proti jejím neuváženým výrokům, jakož i podobným výrokům její náměstkyně Hany Marvanové, na adresu státních zástupců. Podobná vlna protestů se strhla i při jejím pokusu o odvolání generálního ředitele vězeňské služby Dohnala.

Zdá se, že po Karolíně Peake nám na politickém nebi vychází nová královna nesmyslných výroků a činů. Za všechny to ilustruje vyprávění jednoho mého známého, který se zúčastnil jako pozorovatel jednání vlády. Popsal bezradně sedící paní ministryni Válkovou, která si zoufale naříkala, že neví, co by měla dělat. Jako poslankyně hlasovala s klubem Ano pro jakýsi zákon, jako ministryni ji experti na ministerstvu spravedlnosti vysvětlili, že ten samý zákon je úplná pitomost. A co ona, chudák, teď s tím?

Pořád se „nic moc“ neděje.

Ivan Bednář


Líbil se vám článek? Zvyšte mu popularitu u čtenářů iDNES kliknutím na >>> TENTO ODKAZ <<<

Blog Ivana Bednáře na portále iDNES najdete zde:  http://ivanbednar.blog.idnes.cz