Najdete nás na Facebooku

Podporují nás:

Babišův matrix

Andrej Babiš před volbami rád používal termín „matrix“. Myslel tím, s odkazem na americký kultovní sci-fi film z roku 1999, svět v rozsáhlém počítačovém systému (matrixu), na který jsou připojeni lidé, žijící v něm svůj virtuální život. Tito lidé, jejichž mozek je napojen do matrixu, si neuvědomují, že nežijí skutečný život a že je jim pouštěna do mozku virtuální realita. Jsou takto nevědomky využíváni stroji s umělou inteligencí, které převzaly dominanci na planetě. Ředitelem tohoto matrixu byl podle Babiše tehdejší ministr financí Miroslav Kalousek.

Babiš se dušoval, že bude s matrixem bojovat urputněji, než Neo, Morpheus a Trinitri dohromady a že se matrixem rozhodně pohltit nedá. Svojí představu matrixu popisoval Babiš jako svět nadlidí (jak nazval české politiky), zatímco nebohými vysávanými lidmi byli daňoví poplatníci. A zdůrazňoval, že on není politik, i když jak řekl svojí typickou českoslovenštinou na jednom z předvolebních mítinků ve Slovanském domě zhruba před rokem (cituji doslova), „já se jím teď sice stávám asi, ale nebyl jsem jím nikdy. My nebudeme obsazovat nějaká ministerstva. Chceme ten matrix změnit v parlamentě pomocí legislativy,“ vysvětloval tehdy Babiš.

Navzdory svým slibům obsadil v koaliční vládě Babiš šest ministerských postů a jeho ministři, včetně Babiše samotného, provedli nejrozsáhlejší personální čistky na svých ministerstvech. Sám Babiš vysvětloval v parlamentu v květnu letošního roku „rád bych zdůvodnil personální změny, které jsem udělal. Ano, personální změny jsem udělal, protože ten matrix, který jste vybudovali na Ministerstvu financí, hlavně ODS s panem Kalouskem, který fungoval velice podivně, tak samozřejmě, že když jsem tam přišel, tak jsem měnil lidi.“

V poslední době o matrixu Babiš už nemluví. Svůj slib, že se nedá pohltit Kalouskovým matrixem, splnil. Vybudoval si totiž matrix vlastní. S vlastními pravidly, které mají krýt soukromopodnikatelské zájmy jeho i spřízněných osob, kterých jejich utilitární zájmy čouhají jako pověstná sláma z bot.

Jedním z takových je kandidátka na pražskou primátorku Andriana Krnáčová. Ta je nyní,kromě jiného, v podezření ze střetu zájmů kvůli svému podnikání a angažmá na ministerstvu vnitra. Krnáčová spoluvlastní firmu BlueOceanSolutions (BOS) s podnikatelem Vladimírem Finsterlem, jehož další společnost spolupracuje s Českou poštou - státním podnikem, patřícím pod vnitro, kam dosadil Krnáčovou Babiš jako náměstkyni ministra. Přitom BOS je marketingová a PR agentura, která na svých vlastních webových stránkách nabízí ještě jednu důležitou službu: lobbing.

Firma vysoké státní úřednice tak slibuje klientům, že jim pomůže protlačit změny zákonů. Pozoruhodné.

Obchodní partner Krnáčové Vladimír Finsterle je důležitým hráčem na tuzemském farmaceutickém trhu. Kromě BOS vlastní ještě firmu Pears Health Cyber (PHC). Přes e-shop Lékárna.cz, který patří do portfolia firmy, Finsterle spolupracuje s Českou poštou spadající pod vnitro. Pošta zajišťuje pro PHC rozvoz zásilek a PHC se na svých stránkách chlubí i referencemi od obchodní ředitelky pošty pro východní Čechy.

Spojení lékového byznysu s poštou je navíc aktuální téma. Podle deníku Aktuálně.cz, v uplynulých dnech státní kontroloři léčiv zastavili projekt "poštovních lékáren", které chtěl státní podnik rozjet se společností Euroclinicum.

Česká pošta totiž uvažovala o tom, že by na venkovských pobočkách začala přijímat objednávky na volně dostupné léky a potravinové doplňky. Záměr však napadla Česká lékárnická komora, která "Poštovní lékárnu" označila za hazard se zdravím obyvatel.

Na ministerstvu vnitra se v poslední době rodí zvláštní perly. Jednou z nich je upravený návrh zákona o registru smluv, který výrazně ztěžuje kontrolu práce politiků a manažerů státních firem. Podle poslance Jana Farského (TOP 09) původní zákon fakticky zlikvidovali „podle tohoto návrhu bude registr smluv neskutečně‎ drahý, administrativně náročný a nebude fungovat. Slušné bude obtěžovat a zlodějům překážet nebude. Místo jednoduchého odeslání smluv do registru, má být smlouva poslána na Ministerstvo vnitra.“

Pod návrhem není podepsán nikdo jiný než – náměstkyně ministra Adriana Krnáčová. Ta navíc do návrhu vložila dokonce díru pro jeho obcházení. Návrh totiž umožňuje zveřejňovat začerněné smlouvy.

Takže se můžeme v budoucnu setkat s tím, že pokud budeme chtít nahlédnout do registru smluv státních podniků, najdeme tam třeba jen samé černé díry. Agenti Babišova matrixu se činí, což?


Ivan Bednář


Líbil se vám článek? Zvyšte mu popularitu u čtenářů iDNES kliknutím na >>> TENTO ODKAZ <<<

Blog Ivana Bednáře na portále iDNES najdete zde:  http://ivanbednar.blog.idnes.cz