Najdete nás na Facebooku

Podporují nás:

Anthropoid

Podle méně známého plánu říšského protektora Reinharda Heydricha se Protektorát Čechy a Morava měl stát německým. „Čech tady nemá už koneckonců co pohledávat,“ prohlašoval Heydrich rezolutně. „Konečné řešení v Čechách a na Moravě“ bylo založeno na rozdělení obyvatel z hlediska „rasového a národnostního“:

- „lidi dobré rasy a dobrého smýšlení“ hodlal Heydrich poněmčit, opačný pól pak vysídlit na východ

- „dobře smýšlející lidi špatné rasy“ měli být nasazeni na práci a sterilizováni

- „špatně smýšlející lidi dobré rasy“ coby nejnebezpečnější měli být poněmčeni nebo postaveni ke zdi

Reinhard Heydrich

V těchto dnech si připomínáme vyvrcholení operace Anthropoid, které proběhlo 27. Května 1942. Tehdy se Heydrich setkal tváří tvář se dvěma mladými Čechoslováky: Jozefem Gabčíkem a Janem Kubišem. Pro všechny tři mělo setkání v prudké zatáčce na předměstí Prahy vpravdě osudové následky. Reinhard Heydrich, jeden z nejmocnějších mužů nacistického Německa a architekt “konečného řešení židovské otázky” zemřel 4. června na následky zranění. Gabčík s Kubišem padli 17. května 1942 spolu s dalšími parašutisty v pravoslavném chrámu sv. Cyrila a Metoděje.

I v dnešním světě speciálních sil je to, co dokázali Gabčík s Kubišem, bráno jako naprosto mimořádný čin. Dodnes se speciálové útokem na Heydricha zabývají. Mimořádnou odvahu prokázali parašutisté i v posledním boji v pravoslavném chrámu sv. Mikuláše. Sedm mužů s minimálním množství munice čelilo sedmi stovkám obléhatelů dlouhé hodiny.

Památník parašutistům, kteří provedli atentát na R. Heidricha na kostele sv. Cyrila a Metoděje v Praze v Resslově ulici

Památník parašutistům, kteří provedli atentát na R. Heidricha,
na kostele sv. Cyrila a Metoděje v Praze v Resslově ulici

Krypta-pamatnik

 

Památník parašutistům, kteří provedli atentát na Reinharda Heydricha,
v kryptě kostela sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici v Praze

Komunisté se význam operace Anthropoid snažili za každou cenu zpochybnit. Dodnes přežívají mezi lidmi názory, že poprava Haydricha nestála za desítky později popravených vlastneců.

Není to samozřejmě pravda. Úspěch operace znamenal zásadní zvrat ve vnímání českého protifašistického odboje na Západě a znamenal definitivní začlenění tehdejšího Československa do protihitlerovské koalice.I proto mohlo být Československo po válce v roce 1945 obnoveno v podobě jakou mělo před Mnichovskou dohodou.

 

 

MUDr. Karel Dvořák, CSc. – in memoriam

Smutecni svicky 400px

MUDr. Karel Dvořák, CSc. – in memoriam

Číst dál: MUDr. Karel Dvořák, CSc. – in memoriam

Historická zatáčka

27. května uplynulo 75 let od provedení atentátu – vojenské operace na Reinharda Heydricha.
4. června 1942 pak říšský protektor následkům utrpěných zranění podlehl.

Reinhard Tristan Eugen Heydrich byl prominentní nacista, blízký spolupracovník Himmlera, SS-Obergruppenführer a generál policie, šéf Hlavního úřadu říšské bezpečnosti (RSHA) a Bezpečnostní služby (SD), prezident Interpolu v letech 1940-1942, zastupující říšský protektor Protektorátu Čecha a Morava. Podílel se též na perzekuci Židů a posléze se stal jedním z hlavních organizátorů holocaustu. Předsedal konferenci ve Wannsee, která uvedla do praxe tzv. Konečné řešení židovské otázky.

Číst dál: Historická zatáčka

Když morálka prohrává na celé čáře

V roce 1998 darovala Praha 7 za starostování Jana Svobody (tehdy ODA) z morálních důvodů jeden z letenských domů Pavlu Fuchsovi, synovi původní židovské majitelky. Nedávno na návrh téhož Jana Svobody (nyní ANO) radnice svůj dar, kvůli údajnému nevděku obdarovaného, odvolala.

Čím se měl údajný nevděk dnes již osmdesátiletého Pavla Fuchse projevit, nikdo neví. Radnice však argumentuje tím, že v jednom z řady dokumentů žádosti o dar z 90. let, byly nepřesné údaje o věku a stavu původní majitelky, Valerie Fuchsové. Dokonce i soud přitom upozornil, že ve smlouvě už jsou všechny údaje v pořádku.

Celý případ tak zavání velmi nelibě. Je totiž třeba si připomenout, že rodina Fuchsových přežila hrůzy války, když byla internována v terezínském ghettu. Následně se rodina stala terčem nátlaku dalšího hrůzného režimu, tentokrát komunistického.

Číst dál: Když morálka prohrává na celé čáře

Kde jsou kořeny 15. března 1939

Jeden historik vyprávěl jako vtipný názor, že dneska historici možná vědí všechno o husitských válkách, ale jen málo toho vědí o historii nedávné. Samozřejmě se jednalo o nadsázku, ale něco na tom přece jen může být.

Číst dál: Kde jsou kořeny 15. března 1939

Varující výročí

V průběhu ledna 1942, před 75 lety, začaly transporty z Terezína do vyhlazovacích táborů, které nacisté zřídili na východě Evropy. Chelmno (něm. Kulmhof), Belzec, Sobibor, Treblinka, Majdanek a Osvětim-Březinka (něm. Auschwitz-Birkenau). Tábor v Chelmnu, kde byl poprvé použit k zabíjení plyn, začal fungovat už 8. prosince 1941.

Do Terezína proto začali být sváženi lidé nejen z Protektorátu, ale z celého území Německa i Rakouska, obsazeného Nizozemska, Dánska a nakonec i z Maďarska a ze Slovenska. Z pevnosti, kterou Josef II. založil na obranu před vpádem Prusů, učinili nacisté shromažďovací židovské ghetto, kterým do konce války v roce 1945 prošlo na 155 tisíc lidí.

Číst dál: Varující výročí

Plíživý charakter neomarxismu

„Já si vzpomínám, když táta ještě žil, jak k němu chodili naši agrárníci a servírovali mu třikrát denně místo jídla nápad postavit komunistickou stranu mimo zákon. Táta byl vždycky rozhodně proti tomu. Jednou se mě zeptal, co si myslím o těchhle pokusech našich státníků zbavit se opozice touto snadnou cestou. Tak jsem mu řekl, že když jsme jako kluci čutali merunu, nikdy nám nenapadlo jít k soudci a chtít po něm, aby vyhodil ze hřiště těch jedenáct kluků, kteří hráli proti nám. Mohl vyloučit jenom ty, kteří nehráli fair. Jenže dneska nejsem tak docela jistý, že komunisté vůbec kdy hráli fair. Oni totiž ve skutečnosti nikdy neuznávali, že by stejná pravidla platila pro obě strany. Jenže teď nám nastříleli už trochu moc gólů a taky nikde nevidím soudce, který by si troufal odpískat faul."

Tato slova pronesl Jan Masaryk, ministr zahraničí v únoru 1948. Několik dní poté ve věku 61 let za nevyjasněných okolností zemřel. Poslední vyšetřování bylo v roce 2003 uzavřeno jako vražda, pachatel neznámý.

Číst dál: Plíživý charakter neomarxismu

Na pátek 27. ledna připadá Mezinárodní den památky obětí holocaustu

Mezinárodních dnů je celkem 50. Jsou mezi nimi i Dny úsměvné jako je např. Mezinárodní den švihlé chůze (7.ledna) či lyrické jako např. Globální den lásky. Ten se slaví po celém světě 1. května. Od vzniku svátku je jeho hlavní idea „Láska začíná se mnou". My známe ten den spíše jako Svátek práce, 1. máj.

Mezinárodní den památky obětí holokaustu patří mezi svátky, kdy si připomínáme oběti zvrhlé krutosti a nelidskosti. Byl vyhlášen Valným shromážděním OSN 1. listopadu 2005 na jeho 42. plenárním zasedání. Tento den má připomínat utrpení přibližně šesti milionů židovských obětí, 2 milionů Romů, 15 tisíc homosexuálů a milionů dalších nevinných obětí v době holocaustu za druhé světové války.

Číst dál: Na pátek 27. ledna připadá Mezinárodní den památky obětí holocaustu

Zemřela Naděžda Kavalírová

V úctyhodném věku devadesáti tří let zemřela předsedkyně Konfederace politických vězňů Naděžda Kavalírová (13. listopadu 1923 Opočno – 20. ledna 2017 Pardubice). Zanechala po sobě rovněž úctyhodný kus vykonané práce, zejména v posledních dvaceti sedmi letech, při budování a řízení KPV, která je dobrovolnou organizací, sdružující politické vězně komunistického režimu bývalého Československa.

Číst dál: Zemřela Naděžda Kavalírová

Babiš mezi dvěma ženami

Andrej Babiš se ocitl ve svízelné situaci. Ocitl se mezi dvěma ženami. Z jedné strany Radmila Kleslová, ze strany druhé Adriana Krnáčová. Těžko říci, která je sympatičtější.

Číst dál: Babiš mezi dvěma ženami

Československo 1968 a Krym 2014 jsou spojité nádoby

V České republice si připomínáme v těchto dnech 47. výročí okupace vojsky Varšavské smlouvy. Proč je nutné připomínat si stále výročí srpnové okupace?

Číst dál: Československo 1968 a Krym 2014 jsou spojité nádoby

Obcím a krajům chybí slibované miliardy

Zdola se ozývá nářek, obce a kraje si stěžují, že musejí škrtat investice do zdravotnictví, infrastruktury a veřejného života. Chybějí miliardy.

Číst dál: Obcím a krajům chybí slibované miliardy

Koleje Sobotky a Babiše se rozcházejí, předvolební rétorika se rozplývá

V poslední době se koleje Bohuslava Sobotky a Andreje Babiše začínají stále více a více rozcházet. Předseda vlády a místopředseda stejné vlády stojí na opačných pozicích.

Číst dál: Koleje Sobotky a Babiše se rozcházejí, předvolební rétorika se rozplývá

Stát se mění v šlendrián

V Praze se v posledních měsících dějí divné věci. Někdy jde něco rychle, někdy zatraceně pomalu. V úředních věcech vládne chaos a nepořádek. Zkrátka šlendrián.

Číst dál: Stát se mění v šlendrián

Matěj Stropnický není Q(éčko)

V zatím poslední „bondovce“ Skyfall (premiéra 2012) udílí mladý výstrojní důstojník, řečený Q, Bondovi pokyny před nasazením do akce v Šanghaji. Před obrazem bitevní lodi v obrazárně, kterou Q vnímá jako „starou válečnou loď, mířící do šrotu,“ se odehrává rozhovor, zachycující podstatu generační změny, která v tomto bondovském příběhu probíhá.

Číst dál: Matěj Stropnický není Q(éčko)

Pirátská strana v Praze zveřejnila dokument Půl roku v konstruktivní opozici

Populistické žvásty. Jak už napsal K.H.Borovský - kéž by se nám to vlastenectví z huby do rukou vjeti ráčilo. Argumentace Pirátů je pozoruhodná. Připomíná dotazovnu Rádia Jerevan. „Je pravda, že Juriji Gagarinovi bylo na Rudém náměstí darováno auto?” Odpověď: „Ano. Ale nešlo o Jurije Gagarina, nýbrž Ivana Ivanoviče, nebylo to auto, ale jízdní kolo a nebylo mu darováno, nýbrž ukradeno.”

Číst dál: Pirátská strana v Praze zveřejnila dokument Půl roku v konstruktivní opozici

Najde se nový Čech aneb Zlatej Mirek Šlouf

Nový epochální výlet Matěje Broučka, tentokráte do XV. století, tak se jmenovala povídka Svatopluka Čecha, kterou uveřejnil v roce 1888. Po 127 letech dochází k jeho zřejmému opakování.

Číst dál: Najde se nový Čech aneb Zlatej Mirek Šlouf

Osudy Miloše Zemana a Jiřího Ovčáčka

Slovo Osud je filozofický názor, že veškeré události jsou předem určeny. Odtud fatalismus, založený na přesvědčení, že všechno důležité v životě a na světě je dáno osudem a člověk to nemůže ovlivnit. Ať udělá cokoli, o výsledku rozhoduje osud. Cesty Páně jsou konec konců nevyzpytatelné. Osudy lidí se někdy míjejí nebo pozoruhodně kříží. To je i případ životního příběhu prezidenta Miloše Zemana a jeho tiskového mluvčího Jiřího Ovčáčka.

Číst dál: Osudy Miloše Zemana a Jiřího Ovčáčka

Lekce z komunistické propagandy

Vcelku bez většího zájmu našich médií proběhla zpráva o tom, že ruská státní televize odvysílala „dokument“ který obhajoval sovětskou invazi do Československa v roce 1968.

Číst dál: Lekce z komunistické propagandy

Pražští Piráti vylezli z trojského koně

Danaos dona ferentes – Bojím se Řeků, kteří přinášejí dary. Danajský dar je ustálené slovní spojení, které vešlo do slovníku jako přirovnání. Jde o takový dar, který způsobuje obdarovanému spíše potíže či zlo než užitek a spokojenost. V dřevěné maketě koně se pod Odysseovým vedením ukryla skupinka Řeků, kteří deset let marně obléhali Tróju. Ostatní bojovníci předstírali, že obléhání ukončili a odpluli. Když Trójané přes varování věštce Laokoóna a věštkyně Kassandry koně vtáhli do města, Odysseovi muži v noci otevřeli bránu a vpustili Řeky dovnitř. Trója byla dobyta a rozvrácena do základů. Na Laokoóna pak Bohové seslali dva hady, kteří zardousili jeho i jeho dva syny. Kassandra po dobytí Tróji připadla jako otrokyně veliteli řeckých vojsk Agamemnonovi, který ji vzal s sebou do Mykén. Hned po vstupu do paláce na slavnostní hostinu byli oba zákeřně zavražděni.

Číst dál: Pražští Piráti vylezli z trojského koně

Je na řadě Dienstbeir nebo Němeček?

Z Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy odešlo za rok a čtvrt devět pracovnic protokolu. Vedle toho se vyměnilo šest řidičů, sekretářka ministra Marcela Chládka prý denně brečela, a jeho chování si bývalá pracovnice personálního odboru vyhodnotila jako „mobbing.“

Číst dál: Je na řadě Dienstbeir nebo Němeček?

Vymrskejte Babiše

Svého času přirovnal místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek působení Andreje Babiše v politice k tygrovi v masně. Od té doby uplynul nějaký ten týden, Kalousek se pozastavil nad tím, že místo aby Babiš makal, jak před volbami sliboval, v Poslanecké sněmovně, lyžuje kdesi ve Francii, Babiš, věren svému vybranému vyjadřování, kontroval, že raději bude s dětmi lyžovat nežli poslouchat ožralého Kalouska. Prostě typicky česká parlamentní debata na úrovni.

Číst dál: Vymrskejte Babiše

Sjezd lidovců a vodňanské kuře

Dvoudenní sjezd KDU – ČSL ve Zlíně skončil. Delegáti si zvolili staronové vedení, všichni se spokojeně poplácali po ramenou a rozprchnou se domů. Pocit hořkosti ale zůstává.

Číst dál: Sjezd lidovců a vodňanské kuře

Úkol pro nového ministra – izolovat Ištvána, je nejvyšší čas

Na začátku byl teatrální noční zásah čtyř stovek policistů na Úřadu vlády, v dalších erárních budovách i soukromých bytech. A devět potentátů za mřížemi. Policie zatkla 8 lidí: Janu Nagyovou, vedoucího Úřadu vlády Lubomíra Poula (toho jako jediného neobvinila), bývalé poslance ODS Petra Tluchoře, Ivana Fuksu, bývalého náměstka na ministerstvu zemědělství Romana Bočka, bývalého šéfa Vojenského zpravodajství Ondreje Páleníka, jeho nástupce ve funkci ředitele VZ Milana Kovandu a zpravodajce Jana Pohůnka. Policejnímu komandu tehdy unikl další exposlanec ODS Marek Šnajdr, který se ale sám pak přihlásil na policii

Číst dál: Úkol pro nového ministra – izolovat Ištvána, je nejvyšší čas