Najdete nás na Facebooku

Podporují nás:

Do masny už jen krůček

Pět let bude Andrej Babiš kácet naše lesy. Vítězem miliardového tendru firmy Lesy České republiky na lesnické práce a prodej dřeva od roku 2015 do roku 2019 je společnost Uniles ze skupiny Agrofert. Lesům ČR patří zhruba polovina všech lesů v zemi. Lesy ČR jsou státní podnik, a Andrej Babiš je v tomto státě ministrem financí a místopředsedou vlády. Nikomu na to ale není nic divného. Šéf politického hnutí ANO 2011 Andrej Babiš to považuje dokonce za zcela normální. Jakýpak konflikt zájmů, prostě se o to postaráme.

Úspěch Babišovy společnosti kriticky komentovaly obě opoziční strany. Podle šéfa poslanců ODS Zbyňka Stanjury je vítězství firmy Uniles dalším příkladem kolosálního střetu zájmů. "V normálně fungující demokratické zemi by bylo něco takového nepředstavitelné," uvedl.

"Bože, to je překvapení! Kdo by to byl řekl? Konečně se nekrade a veřejné zakázky jsou transparentní. Ano, bude líp. Agrofertu určitě...," napsal k tomu na Facebooku první místopředseda TOP 09 poslanec Miroslav Kalousek.

Andrej Babiš vstoupil do lesnického byznysu v roce 2011 akvizicí firem Uniles a Wotan Forest. Obě firmy ale v daném roce zaznamenaly propad do ztráty, v případě Unilesu ve výši osm milionů, u Wotan Forestu dokonce hrozivých 163 milionů. Ztrátu Wotan Forest zaznamenal i předloni. Mínus 85 milionů.

Loňský rok byl ale přelomový. Andrej Babiš se stal místopředsedou vlády a ministrem financí. Někdejší spolupracovník Státní tajné bezpečnosti s krycím jménem Burešse byl najednou jedním z nejmocnějších mužů v této zemi. A ejhle! Uniles v loni vydělal čistého 33 milionů, Wotan Forest pak dalších dvanáct. Ziskové by měly být i letos. Unilesu navíc loni výrazně meziročně stouply tržby z 1,19 na 2,57 miliardy korun a stal se jednou z pěti největších firem v oboru.

Smlouva se státním podnikem Lesy ČR zaručuje Agrofertu na dobu pěti let potenciální roční těžbu zhruba 300 tisíc metrů krychlových dřeva. Prostě to vykácíme.  

Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek v rozhovoru pro časopis Týden uvedl, že v současné době se podle něj vede v České republice principiální spor o celé „hřiště parlamentní a liberální demokracie“ a že si Česká republika 25 let po listopadu 1989 musí znovu odpovědět „na základní otázku, zda chce či nechce svobodu a demokracii.“

Podle Miroslava Kalouska je sice Bohuslav Sobotka oficiálně předsedou vlády, ale stát ve skutečnosti řídí – Andrej Babiš.

Babišovo impérium se rozprostírá od hnojiv a potravin po média. Agrofert byl zpočátku zaměřen na obchod s hnojivy, poté se aktivity firmy rozšířily o zemědělské komodity, potraviny, pesticidy, chemikálie, suroviny a pohonné hmoty, lesnictví, angažuje se i v oblasti obnovitelných zdrojů energie a biopaliv.

Pokud jde o mediální svět, v loňském roce koupil Babiš, kterému už dříve patřila firma AGF Media (vydává týdeník 5+2 dny), vydavatelství Mafra, které vydává deníky Mladá fronta Dnes, Lidové noviny a bezplatné Metro a je také aktivní na internetu. Kromě toho získal společnost Londa, která provozuje pražskou rozhlasovou stanici RockZone 105,9, a nejposlouchanější rozhlasovou stanici v ČR - Rádio Impuls. Mezi akvizicemi je byl i Ecopress, vydavatel slovenského deníku Hospodárske noviny.

Jenomže, pozor! Loni klesl skupině Agrofert konsolidovaný zisk o sedm procent na 5,613 miliardy korun. Důvodem snížení bylo zejména zhoršení hospodaření chemické části koncernu. Tržby skupiny přitom vzrostly bezmála o 15 procent na 151,7 miliardy korun.

Zisk ve výši 5,6 miliardy korun by se zdál být docela značný. Ale jen do chvíle, kdy si uvědomíte, že skupina Agrofert má úvěry ve výši zhruba 25 miliard korun. A že by byly Lidové noviny či Mladá fronta Dnes s klesajícím nákladem nějakým zlatým dolem se také nedá předpokládat.

Klopýtání českého státu od demokracie k ochlokracii tedy dál pokračuje. Miroslav Kalousek svého času přirovnal Babiše ke zlotřilému tygrovi z Knihy džunglí Šerchánovi. A počínání Andreje Babiše pak k chování tygra v masně.

Teď se tygr ocitnul v Lesích České republiky. Odtud je do té Kalouskovy masny už jen krůček.

Ivan Bednář

ivanbednar.blog.iDNES.cz